15 June, 2024

Üsküdar-Kabataş Yaya Tüneli çalışmaları başlıyor

Marmaray ve Avrasya Tüneli’nden sonra Üsküdar-Kabataş tüneli için çalışmaların başlayacağı açıklandı.

birevim faizsiz ev

İstanbul Boğazı’nın altından yayaların ve bisiklet kullanan vatandaşların geçişini sağlayacak Üsküdar-Kabataş tünelinin yapımına başlanıyor. 600 günde tamamlanacak olan projenin çalışmaları Nisan ayında başlayacak.

Marmaray ve metro hatlarıyla entegre olacak Üsküdar-Kabataş Tüneli Boğaz’ın yaya olarak aktif kullanılmasına imkan verecek.

YAYALAR SENSÖRLE İZLENECEK
İnsan güvenliğinin en üst seviyede sağlanması için akıllı ve teknolojik sistemlerle donatılacak tünelde havalandırma ve can güvenliği de göz önünde bulunduruluyor. Sanat galerisi, sergi ve etkinlik için tünelin duvarları ve iç donanımı kullanılacak. Yaklaşık 2 kilometre uzunluğundaki tünel, yürüyen bant sistemiyle hızlı bir şekilde geçilebilecek.

Yer altındaki metro istasyonlarından geçiş yapılabilecek tünele, aynı zamanda meydandan da iniş olacak. Cep telefonu ve sensörlerle yayalar izlenerek, güvenlik tedbiri alınabilecek.

2019’DA HAYATA GEÇİRİLECEK
Tren rayları ve araçlarla geçilen İstanbul Boğazı’nın derinliklerinde yapılması planlanan yaya tünelinin inşasına başlanıyor. Kabataş ve Üsküdar arasında yapılacak tünelin sondaj çalışmaları tamamlandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından gerçekleştirilecek proje, Avrupa ve Asya kıtaları arasında doğal bir bariyer olan İstanbul Boğazı’nda yayalar ve bisikletliler için kesintisiz erişimin sağlanmasını amaçlıyor. İstanbul’un toplu ulaşım sistemine önemli bir katkı sağlayacak projenin turistik getirisinin olması da hedefleniyor. Tünelin 2019’da hayata geçmesi bekleniyor.

birevim
Paylaş