24 April, 2024

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden kira indirimi

Vakıflar Genel Müdürlüğü İstanbul’un da aralarında bulunduğu çeşitli illerde tarihi ve turistik yapıların kira bedellerinde yüzde 30’a varan indirim yaptı.

birevim faizsiz ev

Vakıflar Genel Müdürlüğü birçok ilde hamam, bedesten, arasta, kervansaray, çarşı gibi tarihi ve turistik yapıların kira bedellerinde yüzde 30’a varan indirim yaptı. Antalya, Aydın, Bursa, Edirne, Hatay, İstanbul, İzmir ve Muğla’nın yanı sıra çeşitli kentleri kapsayan uygulama hakkında açıklama yapan Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem, “Vakıflar Genel Müdürlüğünün yaptığı, Türkiye’de vakıfların esnaf kiracılarını rahatlatacak ve esnafa nefes aldıracak bir uygulama.” dedi.

Vakıflar Genel Müdürlüğünün yıllık 500 milyon lira civarında kira geliri bulunduğunu belirten Ertem “En üst seviyeden de yapsak 75 milyon lira civarında ve yüzde 15 oranında bir indirim olacak. Bizim gelirlerimiz bereketli, uygulamanın da o bereketi de aynı şekilde yansıtacağını umuyorum.” dedi.

Dernek Yönetim Kurulu Üyesi Rıza Luş da 2015’ten bu yana turist azalmasının esnafa sıkıntı yaşattığını belirterek, “2016’da esnafın çoğu kiralarını ödeyemiyordu. Nisan itibarıyla kiralardaki yüzde 30’luk indirim esnaf için can suyu olacak. Ümidimiz 2017’de sezonun iyi geçmesi, 2018’de de katlayarak devam etmesi.” değerlendirmesinde bulundu.

birevim
Paylaş