21 May, 2024

Veraset İlamı Nereden Alınır?

Veraset İlamı, kişilerin vefatı durumunda miras üzerinde kimlerin hangi oranda hak sahibi olduğunu gösteren resmi bir belgedir. Veraset ilamı halk arasında mirasçılık belgesi olarak da bilinir. Halk arasında mirasçılık belgesi olarak da bilinen “veraset ilamı” kavramı 4721 sayılı Medeni Kanun içerisinde 598. Maddede “Mirasçılık Belgesi” olarak ifade edilmektedir.

birevim faizsiz ev

Veraset ilamı nasıl alınır? sorusunu merak edenler için iki yöntem bulunmaktadır. İlk yöntemde veraset ilamı almak isteyen kişiler Sulh Hukuk Mahkemesi’ne başvuruda bulunarak belgeyi temin edebilir. İkinci yöntemde ise veraset ilamı noterlerden temin edilir. Ancak noterden veraset ilamı almak için bazı şartlar bulunmaktadır. Mirasçılar arasında yabancılık söz konusu ise veraset ilamı noterden alınamaz. Bu durumda mirasçıların Sulh Hukuk Mahkemeleri’ne başvurması gerekir.

İTİRAZ ETMEK MÜMKÜN

Veraset ilamına itiraz etmek mümkündür. Veraset ilamına itiraz süresinde belirli bir zaman bulunmamaktadır. İtirazda bulunmak isteyen kişiler mahkemeye başvurarak itirazlarını gerçekleştirebilir. Herhangi bir itiraz davası açılmaması durumunda veraset ilamında belirtilen hakların mirasçılar tarafından kabul edildiği varsayılır ve miras paylaşımı da bu şekilde yapılır.

Noterden veraset ilamı almak için gerekli belgeler!

Yasal Mirasçılar Belirtiliyor

Veraset ilamı nereden alınır? sorusunu merak edenler cevabı yazımızda bulabilir. Veraset ilamında yasal mirasçıların kimler olduğu belirtiliyor. Mirasçılar sulh hukuk mahkemesine başvurarak veraset ilamı alabilirler. Ancak 2011 yılında yapılan bir değişiklikle birlikte veraset ilamı artık noterler tarafından da verilebilmektedir.

Veraset İlamının Noter Tarafından Verilemeyeceği Durumlar

1- Miras Bırakan ile Mirasçılık Belgesi talep eden kişinin Soybağının tespit edilememesi

2- Soybağının olması ancak yasal Mirasçısı olmaması

3- Miras bırakan kişinin vasiyetnamesi bulunması

4- 04/04/1926 tarihinden önce vefat etmiş olması

5- 23/11/1990 tarihinden önce vefat etmiş ve eşinin sağ olması

6- Miras bırakan kişinin ya da mirasçılardan herhangi birinin, mirasçılarından herhangi biri ile aynı gün vefat etmiş olması

7- ‘GAİP’ olması

8- Evlatlık olması

9- Vatandaşlıktan çıkarılmış ya da birden çok vatandaşlığa sahip olması,

Veraset İlamı İçin Gerekli Belgeler

1- Ölüm belgesi
2- Nüfus Kayıt Örneği
3- Veraset ilamı istemi içeren dilekçe

birevim
Paylaş

5 Comments

 1. Aslı Işık Reply

  Geçen noter tarafından veraset ilamı almak istedik, 10-15 dakika sürdü en fazla çok hızlı bir şekilde hallettim.

  1. Birevimolsa Reply

   Merhaba Gül Hanım;
   Veraset ilamı için herhangi bir süre bulunmamaktadır. Ancak bir taşınmaz malın miras kalması durumunda, üç ay içerisinde mirasçılar tarafından veraset ilamının çıkarılması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

3 + twelve =