Güncel Haberler

Vergi borçları için yeni düzenleme

Vergi borçlarını yeniden yapılandırma kapsamında başvuruda bulunup ödemeyenlere ikinci bir şans verildi.

Maliye Bakanlığı, Kasım ve Aralık aylarında vergi ve SGK borçlarını ödemeyen ve haklarını kaybedenlere ikinci bir şans getirdi. Maliye Bakanı Naci Ağbal TBMM Genel Kurulunda görüşülen “torba kanun” tasarısı hakkında açıklama yaptı. Ağbal, yaptığı açıklamada ödemelerini yapmayanların Mayıs sonuna kadar yapabileceklerini ifade etti.

Ağbal, bazı vatandaşların geçen Kasım ve Aralık aylarında vergi ve SGK borçlarını farklı sebeplerle ödeyemediklerini belirtti. Ağbal “Bu sürelerin uzatılması için vatandaşlarımızdan yoğun talep aldık. Hükümet olarak yaptığımız değerlendirmede, böyle bir uzatmanın uygun olacağı kanaatine vardık. Yeniden yapılandırma kapsamında Kasım ve Aralık aylarında vergi ve SGK prim ödemelerini yapamayan ve haklarını kaybeden vatandaşlarımıza ikinci bir şans getiriyoruz. Haklarını kaybedenler, ödemelerini Mayıs ayı sonuna kadar yapabilecek” dedi.

Ödemelerini düzenli olarak yapanlar için de düzenleme yaptıklarını belirten Ağbal şu ifadeleri kullandı; “Taksitlerini düzenli ödeyen vatandaşlarımızın da vergi bakımından Ocak ve Mart ayında, sigorta primleri bakımından ise Şubat ve Nisan aylarında ödeyecekleri taksitler dahil olmak üzere tüm taksitlerin ödeme sürelerini faizsiz olarak uzattık. Bundan sonraki yeniden yapılandırmanın tüm taksitlerini 4’er ay uzattık. Hükümet olarak her zaman vatandaşlarımızdan gelen talepleri dikkate aldık. Yani Ocak ayında yapılması gereken ödemeler Mayıs ayında, Şubat ayında yapılması gerekenler Haziranda ve izleyen her taksit bu şekilde 4 ay ötelenerek ödenebilecek.

PEŞİN ÖDEMEYİ SEÇENLERE DE YENİ İMKAN
Maliye Bakanı Ağbal, kanundan yararlanmak için peşin ödeme tercihinde bulunanlardan ödemelerini yapamayanların dilemeleri halinde Mayıs sonuna kadar peşin ödeme indiriminden yararlanarak ödemelerini yapabileceğini kaydetti.

Peşin ödemeye imkanı elvermeyenlerin taksitli ödemeye geçebileceğini anlatan Ağbal, “Daha önce peşin ödemelerini Aralık ayında gecikme zammı ile yapan vatandaşlarımıza da peşin ödeme indirimi uygulayacağız ve fazla ödedikleri tutarı iade edeceğiz.” diye konuştu.

Benzer Yazılar
Güncel Haberler

Faizsiz Ev ve Araba Alma Sistemleri Nasıl İşliyor?

Emlak & Konut HaberleriGüncel Haberler

Elazığ’a TÜGVA ve Birevim’den İcathane Atölyesi

Güncel Haberler

Eminevim'den BB Erzurumspor'a Şampiyonluk Prim Desteği

Güncel Haberler

Katılımevim’den Gebzespor’a Sponsorluk Desteği Açıklaması