15 June, 2024

Vergi ve prim borcu olanlar dikkat! Düzenleme geliyor…

9 milyon vatandaşın vergi ve prim borcu borcu TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’na sunulan yeni yapılandırma tasarısı ile yeniden yapılandırılacak.

birevim faizsiz ev

9 milyon vatandaşı ilgilendiren vergi ve prim borçları ile ilgili düzenleme TBMM’ye sunuldu. Vergisini düzenli ödeyen mükellefi de içine alacak şekilde genişletien kanun teklifine göre 9 milyon borçludan 73 milyar liralık kamu alacağı yapılandıracak. Vergisini düzenli ödeyen mükelleflerin ödeme sırasında sıkışması durumunda Maliye’den daha uzun borç ertelemesi alabilecek, düşük faiz olanağından yararlanabilecek.

TBMM’YE SUNULDU

TBMM’ye sunulan kanun teklifine göre, düzenlenecek olan yapılandırma 31 Mart 2017’ye kadarki kesinleşmiş kamu alacaklarını kapsıyor. Düzenlemeyle, daha önceki yapılandırma kapsamında başvuru yapamamış borçlulara yeni bir imkân tanınırken, önceki yapılandırmadan yararlanan ve taksit ödemeleri devam eden mükellefler kapsam dışında.

YAPILANDIRMA NELERİ KAPSIYOR?

Düzenleme; 31 Mart’a kadarki kesinleşmiş vergi, gümrük vergisi, vergi cezaları, motorlu taşıtlar vergisi, sigorta prim borçları, topluluk sigortası primleri, emeklilik keseneği, işsizlik sigortası primi, su, atık su, katı atık borcu ve bu alacakları ilişkin her türlü faiz, gecikme faizi ve zammı içine alıyor.

Bu kapsamdaki idari para cezaları da kanun dahilinde olacak. Spor kulüpleri ve OSB’ler de düzenlemeden yararlanabilecek. Vergi, prim, su borçlarına, trafik, askerlik ve nüfus cezalarına da yapılandırma imkânı getiren kanun teklifine göre, faizler silinirken ana para da taksitle alınacak.

YENİ HESAPLAMA

Düzenlemeyle faiz, zam, gecikme zammı, gecikme faizi silenerek yerine Yİ-ÜFE (Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi) tutarı ile hesaplama yapılacak. İsteyen 6, 9, 12, 18 taksitten birini tercih edecek ve 2 ayda bir ödeme yapacak. Taksit süresi uzadıkça, katsayı üzerinden belirlenen toplam ödeme tutarı da artacak. Yani az taksitte ödeyen daha kârlı çıkacak. Borçlar ilk taksitte ödenirse, faiz ve gecikme bedeli yerine uygulanan Yİ-ÜFE oranında yüzde 50 indirim yapılacak.

Düzenlemeyle borçlar, kredi kartına taksitle de ödenebilecek. Düzenlemede ilk taksit ve peşin ödeme için son tarih; SGK’da 31 Ağustos, diğer kurumlarda 31 Temmuz olacak.

VERGİSİNİ DÜZENLİ ÖDEYENLERE KOLAYLIK

Borç yapılandırması düzenlemesine eklenen maddeyle, vergisini düzenli ödeyen mükelleflere sağlanacak. Bu kapsamda, 3 yıl vergi bütün beyannamelerini süresinde veren mükellefler için ihtiyaç duyması halinde vergi taksitleri uzatılacak, faizler düşecek. Bunun için bir yasa beklenmeyecek. Yapılandırma tasarısına eklenen maddeye göre vergisi düzenli ödeyen mükellef, geçmiş 1 yıl içindeki borcu için tecilden yararlanabilecek. Tecil edilen borç 500 bin lirayı aşarsa bu miktarı aşan bölümün yüzde 25’i kadar teminat alınabilecek. 60 aya kadar ertelenebilecek borç, azami 6 ayda bir ödenecek. Tecil şartlarını yerine getirmeyen, 5 yıl bu haktan yararlanamayacak. Kamu alacakları, bu çerçevedeki mükelleflerden 2 kere tecil edilebilecek.

birevim
Paylaş