25 June, 2024

Yabancı  Yatırımcının İlgisi  Trabzon’a  Kaydı!

Yabancı  Yatırımcının İlgisi  Trabzon’a  Kaydı! Yabancılar konut alımında bu yıl  Trabzon’a büyük ilgi  gösterdi. Bu kentte ortalama konut fiyatları 267.000 TL, ortalama konut geri dönüş süresi ise  25 yıl olarak belirlendi.

birevim faizsiz ev

Bu yılın  ilk 7 ayında bakıldığında geçen yıla göre, yabancı yatırımcının  konut alımında  en büyük ilgiyi Trabzon görmüş. Gayrimenkul değerleme şirketi endeksa.com’un araştırmasına göre, yabancı yatırımcıların  Türkiye’de konut alımları  devam etmiş. Verilere bakıldığında, yabancı yatırımcıları adet bazında konut yatırımları, 2017 yılının ilk 7 ayında geçe yıla kıyasla %9 artış göstermiş.

Buna göre en çok satış yapılan il sıralamasında ise %34 artış oranı ile Trabzon yer alıyor. Bu sıralamaya göre; Trabzon’u Ankara, İstanbul ve Yalova izliyor. Öte yandan Aydın, Mersin ve Muğla’da  yabancıya konut satışı alanında  geçen yılın aynı dönemine göre düşüş gözleniyor.

Yabancıların Tercih Ettiği  Kentler Değişti!

2016 yılının ilk yarısı itibariyle yabancıların en çok konut alınan kentleri; İstanbul, Antalya, Bursa, Aydın, Yalova, Trabzon, Sakarya, Muğla, Ankara ve Mersin’di. Bu yılın aynı döneminde ise sıralama; İstanbul, Antalya, Bursa, Trabzon, Yalova, Ankara, Sakarya, Aydın, Muğla ve Mersin oldu.

Gayrimenkul sektöründe yabancı yatırımcıya konut satışında  lider olan İstanbul, 2016 ve 2017‘nin ilk 6 ayında da bu liderliğini kimseye vermedi. Son 2 yılda yabancı yatırımcının  ilgi gösterdiği  kentler,  aynı olsa da sıralamada farklılıklar oldu. Buna göre Aydın, Muğla ve Mersin’de geçen yıl aynı döneme göre yabancıya konut satışta düşüş yaşandı.

Oysa Trabzon’da, konutların ortalama brüt alanı 162 m2 ve ortalama m2 birim fiyatı ise 1.650 TL   ortalama konut  fiyatı 267.000 TL. Aynı konutların  ortalama geri dönüş süresi ise,  25 yıl olarak tespit edildi.

Konut tipi değiştiğinde ise, veriler değişkenlik gösteriyor. Örneğin, 2+1’ler daireler 162.000 TL geri dönüş süresi 21  yıl.  3+1’ler daireler  ise, 252.000 TL geri dönüş süresi 27 yıl. 4+1’ler  daireler ise 389.000 TL ve geri dönüş süresi  28 yıl.

birevim
Paylaş