17 July, 2024

Yapı Kayıt Belgesi Nedir, Ne İşe Yarar?

Yapı kayıt belgesi, isminden de açık bir şekilde belli olduğu üzere inşa edilen yapıların resmi olarak kayıt altına alınmasını ifade eden bir belgedir. Söz konusu belge Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ilgili kurumlara bildirilen ve belirlenen son yasal süreye kadar yakından ilgilendirenlerin başvuruda bulunmasını şart koşan bir belgedir. Zira yapı kayıt belgesi sayesinde, günümüze dek İmar Kanunu’na aykırı olacak şekilde yasal şartları yerine getirmeden inşa edilmiş yapılar, resmiyet kazanmış olmaktadır. Bu belge vasıtasıyla söz konusu durumda olan tüm yapı ve binalar, yasal olarak kayıt altına alınabilmektedir.

birevim faizsiz ev

Yapı Kayıt Belgesi Tanımı

Yapı kayıt belgesi, bir binanın veya arazinin;

 • Taşınmaz hali
 • Mevcut durumda dahil olduğu bina grubu
 • Bina sınıfı
 • Ve diğer konularda

hazırlanarak, Yapı Kayıt Sistemi’ne kayıt edilmesini sağlayan yasal bir belgedir. Bu noktada söz konusu siteme kayıt işlemleri yapılırken, bahsi geçen binanın sahibinin ilgili kuruma vermiş olduğu beyannamesine uygun olarak yapılması önem teşkil etmektedir. Dolayısıyla tüm bu işlemler ile kayıt altına alınan bina, yapı veya araziler için yapı kayıt belgesi oluşturmak zorunlu bir hale gelmektedir.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı öncülüğünde gerçekleştirilen uygulamada, 31 Aralık 2017 tarihinden önce İmar Kanunu’na aykırı bir şekilde inşa edilmiş olan yapıların, mevcut durumunda herhangi bir probleme sahip olmadığı tespit edildikten sonra, bakanlık tarafından Yapı Kayıt Sistemi’ne resmi olarak kaydedilebilmeleri için söz konusu Yapı Kayıt Belgesi’ne ihtiyaç duyulmaktadır. Dolayısıyla bakanlık tarafından belirlenmiş olan tarihten önce inşa edilmiş ve inşasında da imar kurallarının ihlal edilerek tamamlanmış olan yapıların sahipleri, ilgili kuruma başvuruda bulunarak kendi binaları veya yapıları adına yapı kayıt belgesi almak durumundadır. Bu noktada söz konusu yapı sahiplerinin başvurusu esnasında bakanlık tarafından talep edilen şartların yerine getirilmesi halinde, kurum o bina veya yapıya ilişkin yapı kayıt belgesini çıkartmaktadır.

Yapı Kayıt Belgesi Ne İş Yarar?

Yapı kayıt belgesi, güncel durumda sahiplerine pek çok avantaj sağlamaktadır. Bu belgenin bulunduğu ve dolayısıyla resmi kayıt altına alınmış olan binalarda; doğalgaz, su, elektrik gibi abonelikler kolaylıkla bağlatılabilmektedir. Öte yandan yapı kayıt belgesi alınmış olan binalar için daha öncesinde verilmiş olan yapı yıkım kararı ve para cezaları iptal edilebilmektedir. Bununla birlikte yapı kayıt belgesi bulunan yapılarda, yapı kullanım izni olmadan bile kullanım değişiklikleri maksadı ile cins değişikliği veya kat mülkiyeti tahsisi gerçekleştirilebilmektedir.

Yapı Kayıt Belgesine Nasıl Başvurulur?

Görüldüğü üzere pek çok avantajı bulunan yapı kredi belgesi çıkarmak için bina sahiplerinin başvurusu şart koşulmuştur. Buna göre internet üzerinden e-Devlet Kapısı sistemine giriş yapılarak sahip olunan binaya ilişkin yapı kayıt belgesine kolaylıkla başvuru işlemleri gerçekleştirilebilmektedir. Bununla birlikte söz konusu belgeye başvuruda bulunan yapı sahiplerinin başvuru işlemleri ile ilgili olarak belirli bir ücret ödemesi gerekmektedir. Bu ücret yapı kayıt belgesi hesaplama işlemleri sayesinde öğrenilebilmektedir.

Yapı Kayıt Belgesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesinde çıkarılan yapı kayıt belgesinin çıkartılma süresi bakanlığın yoğunluk durumuna göre değişse de genellikle ödemesini tamamlamış olan vatandaşlar için 24 saat içinde çıkartılmaktadır.

birevim
Paylaş

14 Comments

  1. Birevimolsa Reply

   Merhaba Nurcan Hanım,
   yapı kayıt belgesi aslında iskan ile aynıdır, halk tarafından iskan olarak bilinir.

 1. Osman Yıldız Reply

  Yapıkayıt belgesi alınmamış bir daire satın alırsak, yapıkayıt belgesini çıkarmadan elektrik su doğalgaz bağlatabiliyor muyuz? Bu belgeyi daireyi satan tarafın çıkartması gerekir mi satmadan?

  1. Birevimolsa Reply

   Merhaba Osman Bey,
   Bu belgeyi almadan elektrik ve su aboneliği almak mümkün ancak fiyatlar çok daha yüksektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

five + 17 =