24 April, 2024

Yazlığınız Kış Döneminde Güvende Mi?

Pronet’in Pazarlama ve İş Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ediz Habip, kış aylarında yazlıkların kapatmadan önce alınacak önlemleri konusunda uyardı.

birevim faizsiz ev

Sonbaharın gelmesiyle birlikte yazlıkları kapatıp kente dönme telaşı başladı. Konforlu, şık ve özenle döşenen yazlıklar, bir sonraki yıla kadar bizi güven içinde bekleyecek acaba? Yaz dönemi bitiyor, okulların açılmasına çok kısa bir süre kaldı.  Pronet’in Pazarlama ve İş Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ediz Habip, yazlıklarda meydana gelebilecek hırsızlık olaylarına karşı uyardı.

Bu anlamda herkesin genel güvenlik sorunlarına karşı dikkatli  olunmasına dikkat çeken Habib, özellikle kış sezonunda yazlıkların kötü niyetli kişiler için daha  cazip hale geldiğini söyledi. Ediz Habip, “Özenle döşediğimiz evlerimizi ve eşyalarımızı yaz sonunda terk edilmiş ve savunmasız bırakıyoruz. Evimizde veya sitemizde özel güvenlik, bekçi gibi bir görevli olsa dahi, uzun kış sezonu boyunca evlerimiz hırsızlar ve kötü niyetli kişilerin radarında oluyor” dedi.

Su Baskını, Yangın, Gaz Kaçağı da Risk!

Yazlık evleri bekleyen güvenlik problemlerinin hırsızlıkla  sınırlı  olmadığına dikkat çeken Ediz Habip, kış sezonu boyunca oluşacak su baskını, yangın, gaz kaçağı gibi sorunların da  önemine değindi.

Pronet’in Pazarlama ve İş Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ediz Habib: “Altyapı problemleri, elektrik kaçağı, yoğun yağışlar veya benzeri durumlar nedeniyle yazlık evinizde yangın, su baskını veya gaz kaçağı gibi sorunların oluşma ihtimali her zaman var. Kışın evinizdeyken bu vakalara müdahale etmeniz mümkün değil. Bu nedenle, hasar oluşmasını engelleyecek güvenlik çözümlerinden yardım almak, “önleyici” tedbirlere başvurmak gerekir.” Diye konuştu.

Yazlığınızı Kapatırken, Mutlaka Bunları Yapın!

 • Demir parmaklık, panjur, kapıda zincir ve emniyet kilidi gibi mekanik yöntemleri uygulayın.
 • Balkon ve teras kapılarının sağlam ve içeriden kilitleyın
 • Geleneksel yöntemlere ek olarak alarm ve kamera çözümlerini içeren elektronik güvenlik sistemleri ile evinizi tam koruma altına alın.
 • Akıllı sistemler kullanıyorsanız, alarmı kurmayı unutsanız bile dönüş yolundayken akıllı telefonunuz üzerinden alarm sisteminizi kurabilirsiniz.
 • Elektrik sigortaları, kombi, gaz veya su vanaları gibi teknik altyapıya ait unsurları kapattı.
 • Tam koruma sağlayan elektronik güvenlik sistemlerini tercih ettiyseniz, yangın, gaz kaçağı, su baskını gibi durumlarda en hızlı şekilde müdahale edilecektir.
 • Evde kasanız varsa, para veya ziynet eşyalarınızı burada bırakmayın.
 • Güvenlik veya site bekçisi varsa, bu kişinin telefon numarasını edinin.
 • Elektronik güvenlik sistemleriyle entegre çalışan akıllı kilit çözümlerini kullanıyorsanız, bekçi veya temizlik görevlisi eve girmek istediğinde, şehirdeki evinizdeyken de akıllı telefonunuz üzerinden ona kapıyı açabilirsiniz.
 • Paspas altı, saksı kenarı, elektrik ve su saati gibi yerlere anahtar saklamayın.
 • İç ve dış mekanlarda, kötü niyetli kişilere karşı harekete duyarlı ışık kaynaklarından kullanıyorsanız, bunların çalışır durumda olduğunu kontrol edin.
 • Siz evde yokken evde bir hareket algılanırsa, cep telefonunuz üzerinden anında haberdar olmak için elektronik güvenlik sistemleriyle entegre çalışan akıllı zil çözümlerini kullanabilirsiniz.
birevim
Paylaş