21 May, 2024

Yeni İş Kurmak İsteyen Birisi İçin Kredi Çekme Tavsiyeleri

Şimdiye kadar herhangi bir iş içerisinde hiç çalışmamış kişiler ya da iş kurmamış olanlar sadece maaş karşılığında çalışan ve daha önce herhangi bir ticari iş içerisinde bulunmamış olan bir girişimci yeni iş kuracaklar sınıfı içerisinde yer alacaktır. Ya da var olan işlerini büyütmek isteyen kişiler de yeni bir iş kuracak listesi içerisinde yer almaktadır.

birevim faizsiz ev

Bu durumlar içerisinde hangisi içerisinde olursanız olun bilmeniz gereken bazı durumlar vardır. Bilmeniz gereken şey kredi başvurusu yapacağınız zaman her daim kredi geçmişinizin oldukça önemli olduğudur. Eğer var olan kredilerinizi düzenli bir şekilde ödemişseniz bu durum sizin için artı puan niteliği taşımaktadır.

Eğer işinizi büyütmek istiyorsanız bankalar sizlerin sahip olduğu ticari geçmişiniz ve tecrübelerinizi dikkate alacaktır. Bu dönem içerisine kadar üstlenmiş olduğunuz ticari faaliyetleri düzgün bir şekilde sürdürdüyseniz eğer oldukça şanslı olduğunuzu söyleyebiliriz. Böyle bir durum kredinizin onaylanmasını oldukça kolaylaştıracaktır.

Yok eğer sıfırdan bir iş kuracaksanız eğer bankalar ticari geçmişiniz bulunmadığından dolayı bireysel geçmişinize bakacaktır. Daha önce almış olduğunuz krediler, bunları düzenli ödemiş olup olmadığınız ve nasıl ödediğiniz bankanız tarafından incelenecektir. Eğer aksatmadan ödeme gerçekleştirmişseniz bankanız sizin işlemi onaylamak konusunda hızlı davranacaktır.

Yeni İş Kuracaksanız Eğer Yazılı Bir Planınız Bulunsun

Yeni iş kurmak isteyen birisi için kredi çekme tavsiyeleri hakkında detaylı bir bilgi vermeye başlamadan önce kişilerin iş kurmak adına mutlaka bir planlarının bulunması gerekmektedir. Bunun için mutlaka bir plan doğrultusunda hareket etmeleri çekecekleri krediyi daha iyi kullanmalarına olanak sunacaktır.

 • Ürün ya da hizmet tanımı nedir? Yapacağınız iş müşterileriniz tarafından isteniyor mu? Ya da sizlerin görmüş olduğu bir ihtiyaç mı? Bu işi yapmakta olan kişiler bu iş için ne kadar fiyat talep etmektedirler ve siz hangi fiyat doğrultusunda hareket edeceksiniz? Bu sorulara vereceğiniz cevaplar kar zarar durumunuzun ortaya çıkması konusunda yardımcı olacaktır.
 • Hedeflemiş olduğunuz müşteri kitleniz kim? Müşteri yaş grubunuz hangi aralık içerisinde yer almaktadır? Müşterilerinizin maddi durumu nasıl hangi bölgelere hizmet edeceksiniz? Gibi soruları mutlaka kendi içinizde cevaplayıp bu cevaplara uygun bir müşteri kitlesi seçmeniz gerekmektedir.
 • Hizmet edeceğiniz iş sektörü içerisinde müşteriler sizlerin neden tercih etsin? Diğer firmalardan nasıl bir farkınız olacak? Gibi soruları cevaplayarak kuracağınız işin en doğru şekilde hareket etmesi gerekmektedir.
 • Bu iş sektörü içerisinde kaç kişi olduğunu çok iyi araştırmanız gerekmektedir. İş içerisinde güçlü rakiplerinizin olması sizleri zor durumda bırakabilir.
 • Bu işin alt yapısı hakkında mutlaka yeterli donanıma sahip olmanız gerekmektedir. İş içerisinde eksik yanlarınızın fazla olması müşterilerinizin sizlerden uzaklaşmasına sebep olabilir.
 • Bu iş konusunda yeterli donanım ve tecrübeye sahip olup olmadığınız konusunda kendinizi mutlaka tartmanız gerekmektedir.

Yeni İş Kurmak İsteyenler İçin Banka Kredisi Nasıl Alınmaktadır?

Hangi türden iş kuracak olursanız olun işi gerçekleştirebilmeniz adına belli bir sermayenizin mutlaka bulunması gerekmektedir. İş kurma süreci içerisinde sermaye bulmak her girişimcinin karşılaştığı problemlerden bir tanesidir. İş kurmak için sermaye bulmak adına tercih edilebilecek olan en iyi ve kolay yöntem bankalardır. Peki bankalar içerisinde kredi çekme işlemini nasıl yapacaksınız. Sizlerle bu sorunun cevabını arayacağız.

Bankalardan Kredi Almak Adına Bilmeniz Gereken Bazı İpuçları

İlk olarak yukarıda da sizlere anlattığımız gibi bir planınız mutlaka olmalıdır. Bu yüzden hangi türden bir iş yapmak adına sermaye aradığınızı mutlaka kendinize sormanız gerekmektedir. Girişimci ruhuna sahip olan birçok kişi başlangıç olarak küçük seviyelerde bir iş kurmaktadırlar. Çünkü küçük sermayeler ile az faizle bankalardan kredi çekmek istemektedirler. Bazen de girişimciler büyük sermayelerle iş kurmak isterler çünkü bu sermaye oranını rahat bir şekilde ödeyebileceklerini düşünmektedirler.

Ne tür bir iş kuracağınıza karar verdikten sonra şimdi de sıra geldi ihtiyacınız olan para miktarını belirlemeniz gerekmektedir. Bu oldukça önemli bir konudur. Bu yüzden miktarı hesaplamadan asla ihtiyacınız olan ekipmanlarınızı satın almamanız gerekmektedir. Bankalar sizlere verecekleri paraları garanti altına almak isterler bu yüzden parayı nereye harcadığınızı mutlaka öğrenmek isteyeceklerdir.

Bu aşamaların ardından bütün finansal tablolarınızı hazır bir hale getirmeniz gerekmektedir. Bütün her şeyi değerlendirip planınız içerisine dahil ettiğinizden mutlaka emin olmanız gerekmektedir. Geçmiş vergi beyannameleri, hesap tabloları ve güncel nakit akışını göstermekte olan diğer belgeleri hazırlamanız gerekmektedir.

Bütün tablolarınızı hazır bir hale getirdikten sonra başvuru yapacağınız bankaya gitmeniz gerekmektedir. Kredi detaylarını rahat bir şekilde görüşebilmek adına banka görevlisinden bir randevu talebinde bulunun.

Görüşme işlemi için bankaya gideceğiniz zaman kesinlikle başvuru formunuzu ve destekleyici belgelerinizi yanınıza almayı kesinlikle unutmayınız. Eğer fırsat varsa başvuru formunuzu internet üzerinden doldurmanızı sizlere tavsiye etmekteyiz.

İş Kurmak Adına Kredi Veren Bazı Popüler Bankalar

Çoğunlukla rağbet gören bazı bankalar hakkında sizlere elimizden geldiği kadar bilgi vermeye çalışacağız.

 • Yapı Kredi: Bu banka içerisinde sermaye ihtiyacınızı giderebilmek adına verilen krediler 36 ay vade ile sizlere sunulmaktadır. Bu banka içerisinde 3 ayda 1 ödeme gibi seçenekler sunulmaktadır.
 • Finansbank: Bu banka daha çok genç girişimciler ve kadın girişimcileri desteklemek adına cazip teklifler sunmaktadırlar.
 • Teb: Girişimcilere kredi desteğinin yanı sıra eğitimlerde vermek adına destek vermektedir.
 • Garanti Bankası: Bankanın sunmuş olduğu kriterleri yerine getirerek Avrupa Yatırım Fonu desteği ile kredi almanızı sağlamaktadır.

İşyeri Kurma Kredisi İçin İstenen Belgeler

 • Nüfus cüzdanınızın fotokopisi ya da noter onaylı sureti
 • İkametgah belgeniz ya da son 3 aylık size ait olan faturalar
 • Maaş bordrosu ya da gelir belgesi
birevim
Paylaş