15 June, 2024

Yeni metro hattı 30 Ağustos’ta hizmete açılıyor

Türkiye’nin ilk sürücüsüz metro projesi olan Üsküdar-Ümraniye-Sancaktepe metrosu 30 Ağustos’ta hizmete açılacak.

birevim faizsiz ev

Üsküdar- Sancaktepe arasını 27 dakikaya indirecek olan akıllı metro projesi Üsküdar- Ümraniye- Çekmeköy ve Sancaktepe arasını içeriyor. 16 adet istasyonun bulunduğu projede ilk durak Üsküdar olacak. Marmaray Üsküdar istasyonu ile entegre olacak proje aynı zamanda Altunizade İstasyonu ile Metrobüs’e, tüm istasyonlarda da karayolu toplu taşıma sistemlerine erişim imkanı sağlayacaktır. Projenin tamamlanmasıyla Sancaktepe-Çekmeköy’den Üsküdar 27 dakika, Kartal 59 dakika, Yenikapı 36 dakika, Taksim 44 dakika, Atatürk Havalimanı ise 68 dakika olacak.

Güzergah uzunluğunun 20 km olduğu hatta Üsküdar, Fıstıkağacı, Bağlarbaşı, Altunizade, Kısıklı, Bulgurlu, Ümraniye, Çarşı, Yamanevler, Çakmak, Ihlamurkuyu, Altınşehir, İmam Hatip Lisesi, Dudullu, Necip Fazıl, Çekmeköy-Sancaktepe olmak üzere 16 istasyon bulunuyor. Tek yönde 65 bin yolcu taşıma kapasitesine ve saatte 80 kilometre hıza kadar ulaşabilecek.

24 saat esasına göre 2 bin 430 personelin görev yaptığı projede çalışmalar aralıksız olarak devam ediyor. Hattın 11 istasyonunun kaba inşaatı tamamlandı. Projenin 30 Ağustos’ta tamamlanarak hizmete açılacağı belirtildi.

Kaynak: Yeni Şafak

birevim
Paylaş