18 July, 2024

Ziraat Katılım Kar Payı Hesaplama

Son yıllarda faizlerin hızla artması sebebiyle yatırım yapmak  oldukça güç hale gelmiştir. Bu sebeple faizsiz yatırım yapmak isteyen kişiler katılım hesapları vesilesiyle birikimlerini yatırma çevirerek daha kazançlı bir hale çevirebilirler. Katılım bankacılığı açılışını gerçekleştirmek sizin kısa bir zamanınızı alacak ve uzun vadede kazanç sağlayacaktır. Katılım bankacılığında ilk ana prensip İslami şartlara uygun olarak biçimlenen ve paranızın elde edilen karın hangi organlarda ve nasıl dağıtılacağı kar paylaşımı oranlarına göre şekillenir. Bu süreç içerisinde katılım hesabı oluşturulabilen en çok tercih edilen bankaların başında Ziraat Katılım Bankası gelmektedir. Banka kar payı hesaplaması ve hesapların nasıl işlediği ile ilgili tüm süreci bilmek yatırımcı açısından yararlı olacaktır.

birevim faizsiz ev

Bilinmesi Gerekilen Hususlar

Ziraat Katılım Bankası hesabında açmak isteyen kişilerin bilmesi gereken hususları sizin için listeledik.

  • Katılım hesabı açmak isteyen kişiler en az 250 TL ile hesabı açabilirler.
  • Hesaplar en az 1 ay vade ile açılması mümkündür. Katılım hesabını ek olarak 3 ay, 6 ay ve 1 yıl vade ile de hesap açmak mümkündür.
  • Tasarruf yapmak isteyen kişiler en fazla 3 yıl vadeyle katılım hesabı açabilme hakkına sahiptirler. Fakat hesap sahibi talep etmesi durumunda Her 3 senede bir hesabı yenileme isteğinde bulunabilir.
  • Diğer dikkat edilmesi gereken husus ise yatırımcı talep etmesi durumunda belirlediği bir günü de vade olarak tercih etme hakkına sahiptir.
  • Katılım kar payı hesaplarında düzenli olarak faydalı mı yapılır ve yeni bir katılım dönemi içerisine dahil edilme hakkı bulunur. Yani katılım kar hesaplarında bileşik kar payı hakkı vardır.

Bu hesaplarda içerik gereği elde edilen gelirler de vergiye dahil edilmek zorundadır. Burada önemli olan Vergi ödemesi banka aracılığıyla  otomatik olarak alınmaktadır. Bu alınan vergi ödemeleri tasarruf hesabı sahibine detaylı bir şekilde gösterilmektedir.

Hesaplama Nasıl Olmalıdır?

Ziraat katılım kar payı hesaplama da 2 farklı hesap türü bulunmaktadır. İlk kar payı hesaplama katılım hesabı, diğer hesap ise ara dönem ödemeli katılım hesabı olarak adlandırılmaktadır. Hesap sahibinin 50.000 TL katılım hesabı açması halinde vade süresine göre kar oranı belirlenir. Bu hesaba göre 1 ay vade yapılırsa %13.20 tasarruf hesabı sahibi net kar oranı üzerinden 560 TL kazanç elde eder. Bu hesaplamaya göre 3 ay vade yapılması halinde %14.51 kar oranı alıp bu hesap üzerinden 1809 TL gelir elde eder.  6 ay vade yapılması halinde %12.14 oranında net kar elde etmiş olup 2994 Türk lirasına tekabül etmektedir. Son olarak 12 ay vade yapılırsa %11.95 bir kar oranı olup bunun üzerinden 5993 Türk lirası kazanç sağlamaktadır. 100.000 TL’lik katılım payı hesaplaması 50000 TL’ye göre daha farklı oranlara sahiptir.

birevim
Paylaş