24 April, 2024

Ev sahibi olmanın 6 altın kuralı

İstatistiklere göre Türkiye’de “Bir evim olsun” diyen 5 milyon aile bulunuyor. Malesef ev sahibi olmak isteyen bu ailelerin karşısına klasik ve alışılagelmiş yöntemler çıkıyor. Çok zor şartlarda hayalleri gerçeğe dönüşebiliyor. Bu yöntemleri inceleyecek olursak;

birevim faizsiz ev

1- Peşin para ile ev sahibi olmak

Türkiye’de peşin para ile ev sahibi olanların sayısı çok az. Özellikle orta ve alt gelir grubunda yok denecek kadar az. Ev fiyatlarının yüksek olması da konut sahibi olmayı zorlaştıran etkenlerden biri.

2- Banka kredisi ile ev sahibi olmak

Günümüzde en çok tercih edilen yöntemlerden biri banka kredisi ile ev sahibi olmaktır. Kira ödemekten kurtulmak isteyen birçok vatandaş kendi evinin taksitlerini ödemek istiyor. Ancak banka kredilerinde uygulanan faizler vatandaşları ev alma fikrinden uzaklaştırıyor. Faizden kaynaklı yüksek taksit ödemeleri Neredeyse bir ev ücreti kadar faiz alınması pek çok insanın aklına “faizsiz ev kredisi mümkün mü?” sorusunu getiriyor. Her isteyenin banka kredisi alamaması da bir diğer dezavantaj. Kredi kullanmak isteyen kişilerde aranan kriterler bazen ev sahibi olmak isteyen kişilerin hayallerini daha başlamadan bitirir. Banka kredilerinde aranan bir diğer şart ise peşinat zorunluluğudur. Bir miktar peşinatınız olduğu zaman çekeceğiniz kredi miktarı da azalır. Böylece ödeyeceğiniz faiz de düşer.

3- Senetle ev sahibi olmak

Bazı lokasyonlarda ve belirli projelerde geçerli olan senetle ev sahibi olmak seçeneği çok sık kullanılan bir yöntem değildir. Bu yöntem konut bedelinin büyük bir kısmı ödendikten sonra geri kalan kısmı için uygulanır. İkinci el evler için uygulanmaması sadece yeni konutlarda sunulması ve kısa vadeler yapılması konut sahibi olmak isteyen orta ve alt gelirli vatandaşlar için avantajlı olmuyor.

4- Kooperatif yolıuyla ev sahibi olmak

Geçmişte yaşanan olumsuz deneyimler nedeniyle kooperatif yoluyla ev sahibi olmak günümüzde yaygın olarak kullanılmamaktadır. Teslimatta yaşanan sorunlar ve maliyet artışları sebebiyle konut sahibi olmak isteyenler bu yöntemi tercih etmemektedir.

5- TOKİ ile ev sahibi olmak

Ev alma yöntemleri arasında orta ve alt gelir grubundaki vatandaşlar için en makul seçenek gibi görünen TOKİ ile ev sahibi olmanın da bazı dezavantajları vardır. TOKİ evlerinin genelde şehir merkezinden uzak ve yıllık satış adedi 53.538 civarında olması bu seçeneğe olan talebi azaltmaktadır.

6- Faizsiz- peşinatsız ev almak

Türkiye’de orta ve alt gelir grubuna yönelik ev sahibi olma fırsatı sunan özel firmalar sayesinde faizsiz peşinatsız seçeneklerle hayaller gerçeğe dönüşüyor. Faizsiz ev nasıl alınır? diye soranlara hem faizsiz, hem de vade farksız seçenekler sunan firmalarda peşinat zorunluluğu da bulunmuyor. Peşinat vermeden de ev sahibi olunabilir. Konut sahibi olmak isteyenler ekonomik durumlarını göz önünde bulundurarak aylık ödenecek taksitlerini belirleyebilir. İsteyenler 240 aya kadar taksit yaptırabiliyor. Uzun vade taksit imkanı ev sahibi olmak isteyenlere ödemeler noktasında büyük rahatlık sağlıyor. Türkiye’nin her yerinden ev alma imkanı sunan bu firmalarla iletişime geçerek daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

birevim
Paylaş