Faizsiz Ev

2+1 konutlara talep artıyor

GYODER Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, vatandaşların 1+1’e olan talebinin giderek azaldığını, 2+1’e olan talebin ise arttığını belirtti.

birevim-reklam

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, 1+1’e olan talebin giderek azaldığını, 2+1 konutlarda üretim ve satışların son yıllarda daha fazla olduğunu hatırlatarak şu şekilde konuştu: “Bir aile yaşamı için minimum 2+1 olması gerekiyor. Onun için aile dediğin 2 artı 1’den başlıyor. 2+1, hem 1+1’in hem 3+1’in yerini alıyor. Yani 3+1’e gücü yetmeyen 2+1 alıyor ya da satın alma gücü olan 1+1 yerine 2+1 alarak en azından alternatifini zenginleştirmiş oluyor. Yani ‘Kiraya verirken en azından bir aileye veririm.’ diyor.”

Torun, Türkiye’de, 10 yıl vadeli konut satışlarının, 20 yıl vadeli olanlara kıyasla daha fazla tercih edildiğini, tüketicilerin borçlarını daha erken ödeme anlayışıyla hareket ettiklerini söyledi.

“Kar marjı dışarıdan görüldüğü kadar yüksek değil”

Gayrimenkulün, değer kaybetmeyen yatırım araçlardan biri olduğuna işaret eden Torun, şunları kaydetti:

“Zaten sektör karlılığı çok düşük olarak çalışıyor. Kar marjı dışarıdan görüldüğü kadar çok yüksek değil gayrimenkul sektörünün. ‘Dışı seni içi beni yakar’ hesabı, dışarıdan öyle görünüyor ama kazın ayağı öyle değil. Çünkü rekabet var, herkes geliştiricilik, inşaat yapma ve pazarlamayı birleştirerek bir karlılığı yakalıyor o da yüzde 10-15 arası bir karlılık var. Bu da fiyatların düşmeyeceğini, dolayısıyla bunu alanın kazançlı olacağını gösteren bir kriter. Yani şöyle bir algı olmamalı; ‘Kampanyalar filan yapılıyor, yarın fiyatlar daha da düşer’, öyle bir şey yok, söz konusu değil. Çünkü artık maliyetler de bir taraftan yükseliyor. Onun için alan her zaman gayrimenkulde karlıdır.”birevim-sabit-reklam
Benzer Yazılar
Faizsiz Ev

Faizsiz Ev Alma Sistemi Güvenli mi?

Faizsiz Ev

Faizsiz ev alma sistemi yoğun ilgi görüyor

Faizsiz Ev

Aylık 1000 TL'ye Ev Alınabilir Mi?

Faizsiz EvPeşinatsız Ev

Peşinatsız, Faizsiz Ev Aldıran Sistemler