16 June, 2024

Konut sektöründe yeni uygulama! İslami Mortgage

Türkiye Varlık Fonu ile ICD İslami Mortgage geliştirme konusunda anlaşma imzalayarak yeni bir uygulama başlattı. Türkiye Varlık Fonu (TVF) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Bostan, İslam Kalkınma Bankasının Özel Sektör Kurumu (ICD) ile Türkiye’de “İslami Mortgage” geliştirme üzerinde çalışmalarının olduğunu ve ICD ile çerçeve anlaşması imzaladıklarını söyledi. Ev sahibi olmak isteyenlere uzun vadeli faizsiz kredi sağlanacak.

birevim faizsiz ev

İslami Mortgage Nedir?

Dünyada üzerindeki İslami Mortgage uygulamalarına baktığımızda iki yöntem öne çıkıyor. Murabaha mortgage bunlardan bir tanesi. Çok basit bir mantığa dayanıyor. Beğendiğiniz evi bulduktan sonra bu ev ile ilgili olarak İslami usullere göre mortgage kredisi sağlayan bir bankaya başvuru yapılıyor. Mortgage başvurusu yapılırken kanunda belirtilen prosedürlerin ardından katılım bankası evi satın alıyor ve daha yüksek bir fiyata tüketiciye tekrar satıyor. Bu daha yüksek fiyat, evin önceki sahibi ile anlaşılan fiyatın üzerine eklenen kişinin borçlanma vadesi göz önüne alınarak hesaplanan bir kar payı ve yatırılan peşinatı düşürmek suretiyle hesaplanıyor. Borç karşılığı olarak birinci derecede ve birinci sıradan ipotek teminatı alınıyor.

Bir başka İslami kriterlere uygun mortgage uygulaması kira yöntemi olarak karşımıza çıkıyor. Bu uygulama da temelde murabaha yöntemi gibi ilerliyor. Yani satın almak istenilen ev tespit edilip ilgili detaylarla katılım bankasına başvuru yapılıyor. Katılım bankası, mortgage kredisi vermeyi uygun görmesi durumunda gayrimenkulü satın alıyor ve tüketici ile bir satın alma taahhütlü kira sözleşmesi yapıyor. Katılım bankası, tüketici ile yaptığı ödeme planında gayrimenkulün fiyatına eklenen vadeye bağlı kar payını hesaplayarak yapılan taksitleri ödemeye başlıyor. Yapılan kira sözleşmesi sonunda tüketici kalan bakiyeyi kapatacak ödemeyi gerçekleştirerek gayrimenkulün mülkiyetini üzerinde alıyor.

İslami Mortgage kurallarına uygun faizsiz ev ve araba sahibi olabileceğiniz Birevim sistemine dahil olabilirsiniz. Buraya tıklayarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

birevim
Paylaş