18 April, 2024

Strateji Planına Uyan Dönüşümlere İzin Var

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kentsel dönüşüm çalışmaları ile ilgili yaptığı açıklamada, arz talep dengesine göre ilerleyeceklerini bildirdi.

birevim faizsiz ev

Murat Kurum, kentsel dönüşüm çalışmalarına ilişkin, “Arz talep dengesini gözeterek gideceğiz. Adım adım, ayağımızı yere basa basa ilerleyeceğiz. Arz talep dengesi içinde bu projeleri yürüteceğiz. Hem vatandaşın mağdur olmaması için hem sizlerin (müteahhit) mağdur olmamanız için mekansal strateji planı ve kentsel dönüşüm strateji planına uyan dönüşümlere müsaade edeceğiz.” şeklinde açıklama yaptı.

Kurum, Adana Yapı Müteahhitleri Derneği’nin düzenlediği toplantıda, projeleri vatandaşın yaşam kalitesini önemseme, doğayı ve çevreyi koruma bilinciyle ürettiklerini de sözlerine ekledi.

Kurum, çalışmalarına başladıkları “mekansal strateji planıyla” geleceğin şehirlerinin planlanacağını bildirdi.

Türkiye’de dönüşüm bekleyen 6,7 milyon konut olduğunu, bunların 1,5 milyonunun öncelikli dönüştürülmesi gerektiğini aktaran Kurum, “Bizim hedefimiz 2023 yılına kadar o acil öncelikli 1,5 milyon konutun dönüşümünü gerçekleştirmek.” şeklinde konuştu.

Kurum ayrıca, kentsel dönüşüm kapsamında her yıl yaklaşık 300 bin konutun ortalama yüzde 10-15’lik kısmının TOKİ kanalıyla, kalan kısmı ise özel sektör ve belediyeler aracılığıyla inşa edileceğini bildirdi.

“Kentsel dönüşümde arz talep gözetilecek”

Kurum, “Kimsenin mağdur olmaması adına mekansal strateji planı ve kentsel dönüşüm strateji planına uyan dönüşümlere izin vereceğiz.” diye konuştu.

Kurum, inşaatı süren sosyal konut projelerinin de konut sektörünü hareketlendireceğine dikkati çekti.

Milet bahçesi projelerinden de bahseden Kurum, hedeflerinin kişi başına düşen yeşil alanı 15 metrekareye çıkarmak olduğuna vurgu yaptı.

 

birevim
Paylaş