29 February, 2024

AVM Sayısında Artış

Geçen yıl 379 olan AVM sayısı, bu yıl 393 olarak belirlendi. Turizm sektöründe de geçen yıla oranla iyiye giden bir durum gözlendi.
İstanbul’da A sınıfı ofis arzında yılda 700 bin metrekare artış yaşandı. Lojistik sektöründeki kiralama hacminde ise yüzde 137’lik artış kaydedildi. JLL Türkiye’nin ‘Türkiye Ticari Gayrimenkul Pazarı Görünümü – 2017 3. Çeyrek’ raporunda yer alan bilgilere göre geçen yılın üçüncü çeyreğinde 379 olan AVM sayısı, bu yıl 393 olarak belirlendi. AVM arzı geçen yıl 11,2 milyon metrekare iken bu yıl 12 milyon metrekareye ulaştı. İstanbul, toplam kiralanabilir alanın (TKA) yüzde 36’sına karşılık geliyor.

birevim faizsiz ev

Lojistik sektöründe bu ylın üçüncü çeyreğinde işlem hacminde artış gözlendi. Lojistik arzı 682 bin metrekare arttı ve 9,5 milyon metrekare oldu. istanbul genelinde özellikle Anadolu Yakası’nda Ümraniye ve Ataşehir bölgelerinde ofis arzında artış yaşandı. Son verilerle Anadolu Yakası, inşaat halindeki yeni projelerin yüzde 74’ünü oluşturmuş oldu. Avrupa Yakası’nda ise iş yoğunluğunun büyük bir kısımının olduğu Maslak ve Kağıthane bölgelerinde kiralama işlemlerinde artış yaşandı.

Turizmden İyi Haber
JLL’nin raporunda turizmle ilgili bilgiler de yer aldı. 2017 Ocak – Ağustos tarihleri arasında İstanul’a gelen yabancı turist ve yolcu sayısı, geçen yılla kıyaslandığında yüzde 11’lik ve yüzde 3’lük bir artış gözlendi. Otellerde yaşanan doluluk oranı, ilk sekiz ay baz alındığında, yüzde 25 arttı ve yüzde 60’a ulaştı. Günlük oda fiyatlarında düşüş yaşandı. Fiyatlar yüzde 18 oranında düştü, 76,8 Euro oldu. Oda başına gelir yüzde 2 arttı.

 

 

birevim
Paylaş