17 July, 2024

Akbank Konut, İhtiyaç ve Taşıt Kredisi Faiz Oranı Yükseldi!

Akbank, ülkemizin en büyük ve en eski özel bankalarından birisi olarak hizmet veriyor. Banka sunmuş olduğu kredi faiz oranlarını yaşanan ekonomik gelişmelerin ışığında sürekli olarak değiştiriyor. Covid19 virüsü sonrasında yaşanan indirimlere ayak uydurarak birçok noktada kredi faiz oranlarını aşağıya çekmişti.

birevim faizsiz ev

Ancak bu dönemin yavaş olsa da atlatılmaya başlamasının ardından merkez bankası ve BDDK tarafından yapılan değişikliklerle birlikte yükseltmeye başladı. Taşıt, ihtiyaç ve konut kredisi faiz oranları Ağustos ayı itibariyle tekrar revize edilmiş oldu. Yapılan bu değişikler kredi çekmek isteyenlerin beklediği yönde değil tersine yukarı yönde yapılmış oldu.

Akbank İhtiyaç Kredisi Faiz oranı %1,77

Akbank tarafından sunulan ihtiyaç kredisi bu yaşanan gelişmelerin ışığında yukarı çekildi. Ayrıca banka başvuru şekline göre de farklı oranlarda ihtiyaç kredisi sunuyor. Akbank Direkt üzerinden krediye başvuranlara %1,85 üzerinden hizmet veriliyor. Ancak normal bir şekilde krediye başvuranlara bu ihtiyaç kredisi %1,77 seviyesinde sunuluyor.

Akbank Konut Kredisi Faiz Oranları %1.19 Seviyesinde

Ülkemizde en çok ilgilenen kredi faizlerinin başında konut kredisi geliyor. Ev almak isteyen veya istemeyen herkes piyasaları yakından takip etmek adına bu kredinin faiz oranına bakıyor. Banka pandemi dönemi sonrasında bu krediyi yüzde 1 seviyesinin altında müşterilerine sunmuştu. Ancak yaşanan son güncellemenin ardından Ağustos 2020 itibariyle bu seviye %1.19 olarak güncellendi. Yaşanan bu değişim önemli bir sınır olarak görülen yüzde 1 seviyesinin aşılmasına neden oldu.

Akbank Taşıt Kredisi Yüzde 1.31 Seviyesine Çıktı

Akbank tarafından sunulan başka bir kredi çeşidi olan taşıt kredisi oranı da ciddi bir şekilde yükseldi. %1,31 olarak güncellenen bu oranlar ile araba için kredi çekmek isteyenlerin önüne geçilmiş oldu. Bu yaşanan değişimde özellikle Merkez Bankası tarafından başlatılan yeni uygulamaların etkili olduğu düşünülüyor. Çünkü ekonominin karar noktası olan banka parasal anlamda sıkılaşmayı tercih eden bir açıklama yaptı. Bu durumda beraberinde kredi musluklarının birkaç aylık hızlı sürecin ardından kapatılması anlamına geliyor. Bu kapatma işlemi de kredi faiz oranlarının bir üst seviyeye çıkarılmasıyla mümkün oluyor.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

4 × one =