16 June, 2024

Birevim İle Ev Almak Caiz Mi?

Bugünlerde, ortalamanın altında krediye sahip tüketicilerin geleneksel %20 peşinattan çok daha azıyla bir ev satın alması şaşırtıcı derecede kolaydır. Banka faiz oranları değerlendirilerek kullanılabilmektedir.  Ancak dini kurallara göre yaşayan vatandaş için faiz ile ev almak caiz mi? Elbette değil! Faizsiz tasarruf sisteminde ev sahibi olabilir misiniz? Faizsiz tasarruf sisteminde ev almak caiz mi? Diyanet Birevim ’den ev almayı caiz buldu mu?

birevim faizsiz ev

Riba Nedir?

Riba, İslami bankacılıkta faiz ödemesini ifade eden bir kavramdır. Aynı zamanda tefecilik veya makul olmayan yüksek faiz oranlarının uygulanması olarak da anılır. Çoğu İslami hukukçuya göre, eşitsiz miktar veya nitelikteki malların eşzamanlı değişimini ifade eden başka bir Riba biçimi de vardır.

Birevim ile ev almak nasıl mümkün!

Birevim tasarruf finansmanı kredilerden tamamen farklıdır.  Kredisiz ve faizsiz ev sahibi olmanıza olanak sağlar. Dine uygun yapısı ile caizdir. Ancak aşağıda daha detaylı şekilde diyanet onayına dair detaylara yer vereceğiz.

Birevim İle Ev Almak Çok Kolay

Birevim ödeme tasarruf sisteminde ev almak için başvuru oldukça kolaydır.  18 yaşını doldurmuş herhangi bir kişi küçük taksitlerle ev sahibi olabilir.  Her ay düzenli bir alacağa sahipse neden olmasın?

Avantajlarının üzerinde kısaca durmak gerekirse;

  • Faizsiz ev alma şansına sahipsiniz.
  • Peşinatsız ev sahibi olma şansına sahipsiniz.
  • Küçük taksitlerle ev alma şansına sahipsiniz.

Tek yapmanız gereken 444 23 53 numaralı hattan ya da web sitesi üzerinden başvuru sağlamaktır.

Birevim‘den ev sahibi olmak caiz mi?

Diyanetin yaptığı toplantıya katılan İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Veysel Mert, Birevim varoluşuyla faizsiz ev alma yöntemini tanımladığını söyledi.  fıkhi açıdan uygunluğu üzerinde duran Sn. Mert Birevim’i kurulduğu dönemden bu yana dikkatli hareket ettiğini ve gerekli mercilerden onay alarak sistemini kurduğunu söyledi.

Tasarruf sahibi müşterilere gereksiz maliyet getirmeden faizsiz ve helal uygunluğunda olmasına özen gösterdiklerini ve bundan sonra da aynı mantıkta olacaklarını altını çizdi. Yöntemlerin sürdürülebilir olmasına özen gösteren Birevim uzmanlığında Kira yardımı gibi başlıklarda herhangi bir ek ödeme istenmemektedir.

Birevim ödeme sistemi caiz yapısını titiz çalışma sistemine borçludur. Müşteri Birevim ile hiçbir ek maliyet altına girmez.

Vatandaşın ödediği tutarlar örneğin; taksit, peşinat, ara ödemeleri asla müşterilerin ev teslimatı dışında kullanılmamaktadır. Mesela farklı alan ve yatırımlarda ticari amaçlı kullanmıyor.  Bunu da fıkhi açıdan uygun bulmadıklarından yaptılar.  Oluşan tüm fonların tasarruf sahiplerinin teslimatında kullanılması olması gereken yapıdır.

Güncel Dini Meseleler İstişare Toplantısı detaylarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://dosya.diyanet.gov.tr/DIYKDosya/YayinDosya/ff1fc51e-7020-4af3-88dc-b84bea27365e.pdf

Detayları okuduğunuzda Birevim ‘den ev alma konusunda içiniz rahat edecektir.  Tamamen dini kurallara uygun hareket eden şirketin hassasiyeti firmadan ev almayı tamamen caiz duruma getirmiştir.

Sizde daha detaylı bilgi almak için Birevim şubelerini ziyaret edebilir ya da irtibat telefonlarından işin uzmanlarına ulaşabilirsiniz.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

2 × 1 =