15 June, 2024

Deprem Felaketi Ardından Modernleşen Şehir Gölcük

Deprem felaketi ile beraber büyük göçler veren Gölcük, bugüne dek geçen sürede oluşturulan modern yaşam alanları ve yapılan depreme dayanıklı konutlarıyla nüfusu hızla artan modern bir şehir haline döndü.

birevim faizsiz ev

Asrın felaketi olarak nitelendirilen 17 Ağustos 1999’da yaşanan depremde yaklaşık 6 bin kişinin hayatını kaybettiği ve kentteki 13 bin 500 bina ile 3 binin üzerinde iş yerinin yıkıldığını anımsatan Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, tamamen yıkılmış, alt ve üst yapısıyla harabeye dönmüş bir şehir haline gelen Gölcük’ün maddi kayıpların ötesinde en önemlisi 6 bin civarında insanın deprem şehidi olarak, bir o kadar da yaralısı, engellisi olduğunu hatırlattı. Acaba günlük yaşama dönebilir mi? sorusunun çok net olarak sorulduğu Gölcük’ün bu felakete hazırlıksız yakalanarak bedelinin ağır bir şekilde ödendiğini belirtti.

Depremin olduğu dönemlerde Gölcük Belediyesinde başkan yardımcısı olan Mehmet Ellibeş, depremin en önemli sonuçlarından birinin zeminin 2 metreye yakın çökerek, binaların denizin içinde kalması olduğunu vurguladı. Zeminin çökmesiyle deniz sularının karaya doğru geldiğini ve depremden hemen sonra aşağıya indiğinde suyun içine indiğini belirten Ellibeş,”Deniz evimizin önüne kadar gelmiş. Bu şekliyle birçok insanımız denizin içinde kalarak hayatlarını kaybetti. En yakınlarım, rahmetli dayım ve yengem bu felaketi yakından yaşadı.” diyerek sözlerine devam etti.

Yaşanan deprem felaketinin ardından Gölcük halkı bir karar verdi, deprem şehitlerini kalbine, yüreğine gömdü ve Gölcük’ün yeniden yapılandırılması sürecini hızlı bir şekilde başlattı. El ele, kol kola, gönül gönüle verdi. Yurt içinden ve yurt dışından gelen yardım ve desteklerle birlikte yaşama yeniden sımsıkı sarılarak, Gölcük’ün yeniden imarını, inşasını ve yapılandırılmasına başladı. Depremin enkazından adeta filiz gibi yeni bir Gölcük doğdu ve bu çok kolay olmadı. Depremin yaşandığı sırada çekilmiş fotoğraf ve görüntülere bakıldığında olayın vahametinin ne kadar büyük olduğunu çok net şekilde bir kez daha hatırlanacağını dile getiren Ellibeş, Gölcük’ün depremden sonra çok hızlı bir göç verdiğini, depremin olduğu gün ilçe merkezinin 76 bin, beldeleriyle ve köyleriyle 130 bin nüfusu olduğunu ancak bir anda nüfusun 55 bine düştüğünü anımsatarak, alt yapıların, eğitim ve sağlık başta olmak üzere diğer maddi kayıpların kazanılmasıyla önceleri yavaş yavaş, daha sonra hızla bir geri dönüşün başladığını, bugün Gölcük’ün 160 bin nüfusa ulaştığını bildirdi.

birevim
Paylaş