24 April, 2024

Dünyanın En İhtişamlı 10 Sarayı

Dünyada ülke başkanları, cumhurbaşkanları ve diktatörlerin en ihtişamlı saraylarını sizler için derledik. İşte Dünyanın en ihtişamlı 10 başkanlık sarayı;

birevim faizsiz ev

1. Beyaz Saray – ABD

6 hektarlık bir alan üzerinde bulunan Beyaz Saray, 1800 yılından beri ABD Başkanlarının ofisi ve konutu olarak hizmet vermektedir.

2. Palácio do Planalto – Brezilya

Brezilya Devlet Başkanları Palácio do Planalto yapısını sadece çalışma mekanı olarak kullanırlar. Lucio Costa ve Oscar Niemeyer tarafından tasarlananmıştır.

3. Kremlin Sarayı – Rusya

“Şehir içinde kale” anlamına gelen Kremlin aslında Moskova’nın tam ortasında duvarlarla çevrili bir bölgedir. Kremlin’in içinde bulunan Kremlin Sarayı Çarlık döneminden beri Rusyayı yönetenlerin tercihi olmuştur.

4. Casa Rosada, Arjantin

Arjantin’in ilk first lady’si Evita, yaptığı ünlü konuşmasını, Casa Rosada’nın balkonundan yapmıştı. Casa Rosada, bu olayın ardından tarih kitaplarında “Pembe Saray” olarak yerini aldı.

5. Palais de la Nation, Kongo

Kongo’nun başkentinde Kinhasa’da bulunan başkanlık sarayı Palais de la Nation 1956 yılında ülkenin Belçikalı yöneticileri için yapılmıştı.

6. Mavi Ev, Güney Kore

Mavi Ev ya da Cheong Wa Dae Kore Cumhuriyeti Başkanlık Ofisi’nin adıdır. Güney Kore Başkanı’nın resmi konutudur. Cheong Wa Dae, aslında binalar kompleksidir.

7. Quirinal Sarayı, İtalya

Papanın 17. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar ana ikametgahı olan saraydır. Papa 19. yüzyıldan sonra siyasi ve idari gücünü kaybetmesi sebebiyle, Roma’nın ikinci en büyük sarayı olan Vatikan’a taşınmış ve Quirinal sarayı İtalyan cumhurbaşkanlarının ana ikametgahı olmuştur.

8. Aiwan-e-Sadr, Pakistan

İnşaası 20 yıl süren Pakistan başkanlık ofisi ve sarayı İslamabad’ın tam kalbindedir.

9. Elysee Sarayı, Fransa

Fransız cumhurbaşkanlığının resmi köşküdür. 1 haziran 2014’ten itibaren, her ayın ilk pazar günü bahçesini ziyaretçilere açıktır.

10. Ak Saray, Türkiye

300 bin metrekarelik arsaya sahip Ak Saray 275 milyon avroya mal oldu. Ak Sarayın alansal büyüklüğü Beyaz Saray’ın alansal büyüklüğünün tam 5 katı. Binanın yüzölçümü ise 40 bin metrekare. Ak Saray Buckingham Palace, Èlysèe Sarayı ve Beyaz Saray’dan çok daha büyük!

birevim
Paylaş