15 June, 2024

Dünyaya örnek olacak kentsel dönüşüm Adana’da başlıyor

Adana Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, Adana’da başlayacak ve dünyaya örnek olacak kentsel dönüşüm projesi hakkında bilgi verdi.

birevim faizsiz ev

Dünya çapında, Adana’ya yaraşır bir proje geliştirdiklerini söyleyen Çetin bu proje ile Adana’da örnek bir kent oluşturmayı hedeflediklerini belirtti. Çetin “Belediyemiz, işlerin tamamını veya bir kısmını yerli veya yabancı alt yüklenicilere yaptırabileceği gibi müştereken de yapabilir. Projemiz, Bakanlığımız ve Çukurova Belediyesi tarafından yürütülüyor. Hak sahiplerimizin muhatabı kesinlikle yatırımcı değil. Her an kolaylıkla ulaşabileceği Belediyemiz. Projemiz sadece üst yapısı ile değil, altyapısı, binaları, yolları, yeşil alanları, donatıları, sosyal ve kültürel fonksiyonları, teknik ve teknolojik bileşenleri ile akıllı bir kent olacak. Projemiz bir defada planlanarak yapılacak ve sokaklarımız tekrar tekrar kazılmak zorunda kalmayacak. Projemizdeki binalarımız; yeşil ile bütünleşmiş, geniş balkonlu, modem ve ferah tasarımları ile hak sahiplerimiz için en iyi şekilde inşa edilecek” şeklinde konuştu.

10 BİN 500 DAİRE YAPILACAK

Projede en fazla 15 katlı binalar yapılacak. Yaklaşık 10 bin 500 daire üretilecek. Nüfus da yaklaşık 31 bin 500 kişi olacak. Projenin ulaşım altyapısında, örnek kente yakışan geniş bulvar, trafiğin rahatça aktığı yollar, toplu ulaşım aksları, güvenli bir şekilde baştan tasarlanmış bisiklet yolları ve yeterli otoparklar olacak. Projede ayrıca 216 bin 500 metrekare büyüklüğünde, yaklaşık 40 tane yeşil alan, park ve çocuk parkı olacak.

PROJEDEN KİMLER FAYDALANACAK?

Projeden kimlerin yararlanacağına ilişkin soruları cevaplayan Başkan Çetin “Burada yaşayan insanlarımızın büyük kısmı belli bir gelir seviyesinin altında olan insanlar. Zamanında belediyenin yaptığı toplu konutlara yerleştirilmişler. Durumu iyi olmayan insanlar ama şimdi 4-5 kat daha iyi konutlarda oturacaklar. Şimdiden projemiz büyük ilgi görüyor. Yakından tanıdığım iş adamları da buradan ev almak istiyor. Gerçekten yaşanabilir, çağdaş bir kent kuruyoruz. Şu an yasal prosedürler tamamlanıyor. İmzalar atılıyor. Daha sonra yüklenici firmayla sözleşmeler imzalayıp, yıkımı başlatacağız”şeklinde konuştu.

birevim
Paylaş