16 June, 2024

Emlak Beyanında e-devlet Kolaylığı

Emlak vergisi beyanlarının verilmesi için son 10 gün. Kasım ayı başlarında başlayan emlak beyannemesi verme işlemleri, ay sonuna kadar yani 30 Kasım’a kadar verilecek.

birevim faizsiz ev

Konut ve işyerleri için beyanneme vermesi gereken vatandaşlar için son 10 gün. Her sene verilen emlak beyannamesinde, elde edilen gelirleri beyan etme dönemi Kasım ayı olarak bilinir. Kişilerin sahip oldukları emlak ve konut kira geliri bulunanlar vergileri içinde beyanda bulunmak zorunda. Özellikle son güne kalanlar için oldukça zaman alıcı olabilen bu işlem, bazı durumlarda tüm günü alabiliyor. Emlak beyannamesini vermek isteyenlerin yapması gereken ödemek istenen taşınmazın bulunduğu belediyeye başvurmak. Emlak vergisini ödemek işlemini belediyeye gitmeden de yapmanız mümkün. Ödeme işlemini PTT ile havale ile ya da emlak vergisi mükellef numarasını kullanarak yapabilirsiniz. Ayrıca E-Belediye sistemiyle de ödemelerinizi gerçekleştirebiliyorsunuz. Bazı belediyeler de e-devlet uygulamasını kullanıyorlar. Bu sebeble emlak beyanı vermenin daha kolay ve hızlı yolunu kullanan İstanbul Bağcılar Belediyesi, vatandaşın işini hızlandırma adına e-devlet uygulaması üzerinden beyannemeleri alacağını duyurdu. İsteyen vatandaş e-devlet üzerinden işlemlerini gerçekleştirebilecek.

Emlak Beyanında e-devlet Kolaylığı
İstanbul Bağcılar Belediyesi bu sene emlak beyannamelerinde e-devlet uygulamasını da kullanacağını açıkladı. Bağcılar ilçesi Belediyesi, vatandaşları yormadan emlak beyannamelerini elektronik ortamda yapabilmeleri için e-dvlet uygulamasını başlattı. Uygulama sayesinde ekstra yük olan ve yoğunluğa göre oldukça uzun süren emlak beyanında bulunma işlemi kısa sürede halledilebilecek. Bu ay itibari ile başlayan uygulamayı yapmak için öncelikle emlak sahibi turkiye.gov.tr/bagcilar-belediyesi üzerinden e-Devlet Kapısına giriş yapacak ve Beyan Başvurularından Emlak Vergisi Bildirim hizmetini seçecek. Karşısına çıkan formu doldurup tapu bilgilerini girdikten sonra onay işlemiyle beyan bildirimi hızla tamamlanarak işlerinize kaldığı yerden devam edebilirsiniz.

birevim
Paylaş