15 June, 2024

Zilliyet Nedir, Zilliyet Tapu Alınır Mı?

Hukuk, oldukça geniş kapsamı olan bir daldır. Bu sayede bireylerin hakları koruma altına alınabilmektedir. Koruma altına alınan haklar çerçevesinde gayrimenkul alımları ve kullanımları da bulunmaktadır. Zilliyet tapu nedir içerikleri de hukukun taşınmazlar alanında hazırlamış olduğu bir bölümden meydana gelmektedir.

birevim faizsiz ev

Zilliyet olarak isimlendirilen durum aslında sadece taşınmazlar açısından kullanılabilir değildir. Bu hak aynı zamanda taşınırlar için geçerlidir. Zilliyet ne demek meraklarının giderilmesi için en geçerli yanıt “fiili olarak kullanım hakkı” şeklindedir. Bilindiği üzere bir malın sahibi başka kullanan kişi başka kişilerden oluşabilmektedir. Ülkemizde bu duruma en iyi örnek ev sahibi ve kiracı ilişkileridir. Evlerin tapuları ev sahipleri üzerinde olmasına karşın fiilen kullanım hakkı kiracıların elinde bulunmaktadır.

Zilliyetli Tapu Ne Demek?

Zilliyetli tapudan önce zilyet kavramının da bilinmesi gerekmektedir. Bunun için yine ev sahibi ve kiracı örneğinden devam edilmesi uygundur. Öncelikle evlerin fiili kullananım hakları kiracıların elinde bulunmaktadır. Hukuki açıdan bu durumda kiracılara “Zilyet” ismi verilmektedir. Evde bulunan kiracıların taşınmasından sonraki dönemlerde yeni kiracılara kadar zilyet, ev sahipleri için kullanılmaktadır. Zilliyetli tapu ise gerçek tapular gibi resmi özellikleri bulunmayan bir belge olarak tanımlanmaktadır. Belgenin düzenlenme amacı ise kişilerin haklarını korumaktır. Bu belge sayesinde taşınırların ya da taşınmazların kimler tarafından ne süre ile kullanıldıkları bilinmektedir.

Zilliyet Tapu Alınır Mı?

Günümüzde emlak alımları konusunda dikkatli olunması gerekmektedir. Hatta mümkünse bu konu hakkında uzman görüşlerinden faydalanması önerilmektedir. Bu sayede olası sıkıntılı süreçlerin atlanması mümkün olmaktadır. Üstelik uzmanlar, alımı yapışacak gayrimenkullerin fiyat gibi araştırmalarını da kısa sürede gerçekleştirmektedir. Bu konuda zilliyet tapu alınır mı, içerikleri de uzman görüşleri ile yanıtlanmaktadır. Bu gibi özellikleri olan tapu alımlarında ekstra dikkat ve özen gösterilmesi gerekmektedir. Çünkü zilliyet tapulu yerlerin alımları için farklı kıstaslar söz konusudur. Alımlar sırasında uzmanlar genellikle Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’nde gerekli olan araştırmaları tamamlamaktadır. Geçekleştirilen araştırmalarda satış işlemlerinin yanı sıra zilyet sahipleri ve evin son hali hakkında da bilgi edinimi sağlanabilmektedir.

birevim
Paylaş

6 Comments

 1. Şaban Doğan Reply

  Zilliyet tapulu bir ev alınır mı peki? İleride sonradan problem çıkartacak gibi duruyor anlattıklarınıza göre?

  1. Birevimolsa Reply

   Merhaba Şaban Bey,
   Zilliyet sadece kullanım hakkını ifade eder. Mülkiyet ise mülkün siye ait olduğunu ifade eder.

  1. Birevimolsa Reply

   Merhaba Gülşah Hanım,
   Zilliyet tapusu kullanım hakkını göstermektedir. Bu nedenle satın alırken mülkiyet hakkıda satın alınmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

thirteen + 11 =