21 May, 2024

İşte Apple’ın merakla beklenen yeni evi!

2013 yılında yapımına başlanan Apple’ın yeni yerleşkesi yakın bir zamanda açılıyor.

birevim faizsiz ev

Apple’ın merakla beklenen yeni kampüsü Kaliforniya’nın Cupertino bölgesinde yer alıyor. 708 bin metrekarelik kampüse 12 binden fazla çalışanı bulunan Apple’ın yaklaşık 6 ayda taşınması hedefleniyor.

Yeni kampüs, tasarımı sebebiyle uzaktan bir uzay aracını andırıyor. Kampüsün planlaması Steve Jobs tarafından yapılmıştı ve Apple, dev konferans binasına Steve Jobs’ın adını vererek onun anısını yaşatacaklarını belirtti. Foster + Partners iş birliğiyle tasarlanan yapıda 464 bin 500 metrekarelik asfalt ve beton alanı yeşil alana dönüştürülüyor.

Dünyadaki en büyük güneş enerjisi sistemine sahip tesis olma özelliği gösterecek olan Apple kampüsün çatısında 17 MWe elektrik gücü değerindeki güneş panelleri yer alacak. Yılın dokuz ayında ısıtma veya klima gerektirmeyeceği tahmin edilen bina dünyanın en büyük doğal havalandırmalı binası olacak.

Apple Park, halka açık bir Apple Store ve kafe ile ziyaretçilerini ağırlayacağı yönünde çıkan haberleri şimdilik reddetti. Kampüs, Apple çalışanlarına yönelik 9 bin 290 metrekarelik bir spor salonu, güvenlikli araştırma ve geliştirme tesisleri de içerecek. Halkanın iç bölümündeki park alanları ise çalışanlar için 3,2 kilometrelik yürüyüş ve koşu yolları, bir meyve bahçesi, çim alan ve bir göleti barındıracak. Apple CEO’su Tim Cook’un da ofisini yeni yerleşkeye taşıyacağı söyleniyor.

birevim
Paylaş