21 May, 2024

Konut fiyatlarını arttıracak 7 metro projesi

İstanbul’daki konut fiyatlarına ulaşımın etkisi büyük. Özellikle toplu taşıma hatlarına yakın olan bölgelerde konut fiyatları yükselmekte. Daha önce metro hattı olmayan bölgeye giden bir hat, konut fiyatlarını %30 oranında arttırmakta. İstanbul’da şu an 7 raylı sistem hattının çalışmaları devam ediyor. Bu hatların 2019’a kadar tamamlanması hedefleniyor. İşte yeni metro hatları ve geçeceği ilçeler;

birevim faizsiz ev

Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe Metro Hattı

Sürücüsüz metroların hizmet vereceği Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe Metro Hattı Türkiye’nin ilk akıllı metro sistemine sahip olacak. Deneme sürüşlerinin başladığı projenin Ümraniye’ye kadar olan etabı Mayıs ayında hizmete girecek. Tamamı ise 30 Ağustos’ta açılacak. Toplam 16 istasyondan oluşacak metro hattı tamamlandığında 20 kilometre uzunluğa sahip olacak. Yeni metro hattı özellikle kente uzak noktada bulunan Sancaktepe ve Çekmeköy’ü etkileyecek. Zaten buradaki konut fiyatları artmış durumda ancak projenin tam anlamıyla hayata geçmesiyle konut fiyatlarının daha da artması bekleniyor.

Halkalı-Gebze Marmaray Yüzeysel Metro Hattı

Marmaray projesinin hem Asya hem de Avrupa yakasındaki devamı olan Halkalı-Gebze Marmaray Yüzeysel Metro Hattı, 35 istasyondan oluşacak. İnşaat bittiğinde metro hattı 63.5 kilometre uzunluğa erişecek. 4 yıl önce kapanan Gebze-Haydarpaşa ve Halkalı-Sirkeci banliyö hattının yerini alacak metro hattı; Küçükçekmece, Bakırköy- Zeytinburnu, Fatih, Kadıköy, Maltepe, Kartal, Pendik, Tuzla ve Üsküdar ilçelerinden geçecek. Projenin 2018’de tamamlanmasıyla birlikte hattın iki ucundaki konut fiyatlarının artması bekleniyor.

Kabataş-Beşiktaş-Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı

İnşaatı devam eden Kabataş-Beşiktaş-Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı 19 istasyondan oluşuyor. 24,5 kilometre uzunluğundaki hat Beyoğlu, Beşiktaş, Şişli, Kağıthane, Eyüp, Gaziosmanpaşa, Esenler ve Bağcılar’dan geçecek. Metronun 2018 yılının son aylarında açılması tamamlanıyor. Ancak hat bu güzergahla sınırlı kalmayacak. Mahmutbey tarafı Esenyurt’a, Kabataş tarafı ise Şişhane’ye bağlanacak. Şehir merkezine uzak olan ve metrobüsten de yeterince yararlanamayan Esenyurt bu projeden en fazla etkilenen ilçe olacak. İstanbul’un en ucuz ilçesinde konut fiyatlarının projenin hayata geçmesiyle yüzde 30’dan fazla değerlenmesi bekleniyor.

Bakırköy İDO-Bağcılar Kirazlı Metro Hattı

Bakırköy İDO-Bağcılar Kirazlı Metro Hattı 9 istasyondan oluşacak. İnşaat çalışmalarının devam ettiği metro 9 kilometre uzunluğunda olacak. Metro hattı Bakırköy, Bahçelievler, Güngören ve Bağcılar’dan geçecek. Özellikle denize-sahile ulaşım açısından mtero hattı son derece öneme sahip olacak. İstanbul’un en kalabalık bölgelerinden Bağcılar’ı denize yakınlaştıracak metro hattının Kirazlı çevresindeki konut fiyatlarını yüzde 20’den fazla artırması hedefleniyor.

Sabiha Gökçen Havalimanı-Kaynarca Metro Hattı

İstanbul Anadolu yakasının havalimanı Sabiha Gökçen’i Pendik Gar’ına bağlayacak Sabiha Gökçen Havalimanı-Kaynarca Metro Hattı 7,4 kilometre uzunluğunda olacak. 5 istasyondan oluşacak metro Pendik ilçesinden geçecek. Özellikle konaklama amaçlı oturumun az olduğu Pendik Gar çevresindeki mağaza fiyatlarının projeden etkileneceği düşünülüyor.

Ataköy-Basın Ekspres-İkitelli Metro Hattı

Ataköy-Basın Ekspres-İkitelli Metro Hattı 12 istasyondan oluşacak. 13 kilometre uzunluğundaki hat Bakırköy, Bahçelievler, Küçükçekmece, Başakşehir ve Bağcılar ilçelerinden geçecek. Projenin en büyük etkisi yine Bağcılar’da hissedilecek.

Dudullu-Bostancı Metro Hattı

Dudullu-Bostancı Metro Hattı 13 istasyondan oluşacak. 14.27 kilometre uzunluğundaki metro hattı Kadıköy, Ataşehir, Ümraniye ve Çekmeköy ilçelerinden geçecek. Metro hattı 2019 yılında tamamlanacak. Bu projenin de en fazla etki edeceği yerler Çekmeköy ve Ümraniye olacak. Bu iki ilçeyi Bostancı sahiline taşıyacak hat Marmaray’a ulaşımı da kolaylaştıracak. Yeni metro hattı, Çekmeköy, Dudullu bölgesinde yaşayanların İstanbul’un her yerine ulaşımını raylı sistemlerle yapmasını sağlayacak.

birevim
Paylaş