21 May, 2024

Konut Kredisi Faiz Oranlarında Son Durum

Konut kredisi faiz oranları son dönemde yeniden yükselişe geçti. Peki artış devam eder mi ?

birevim faizsiz ev

Türk Lirası son günlerde değer kaybediyor. TL’nin değer kaybına devam etmesi ve repo faizlerinin yüksek seyri karşısında riskleri artan bankalar kredi faiz oranlarında yükseliş sürüyor.

Ayın ilk günlerinden itibaren 7 banka konut kredisi faiz oranlarını arttırırken, bu haftanın ilk işlem gününde de İNG Bank’ta konut kredisi faiz oranlarını arttırdığını bildirdi.

Uzman görüşlerine göre TL’de yaşanan değer kaybı ve piyasadaki belirsizlikler sürdükçe kredi faizlerinde yükseliş olası. Kısa vadede konut kredisi oranlarında bir düşüş beklenmiyor.

Yapılan araştırmalarına göre bankaların  konut kredisi faiz oranları yüzde 1.9 dolaylarında. En düşük maliyetli konut kredisi faiz oranları kamu bankalarının ortak kampanyası kapsamında Ziraat Bankası, HalkBank ve VakıfBank tarafından yüzde 1.28 olarak kullanılıyor.

Ayrıca kampanyalı banka gayrimenkulü konut satışları için HalkBank ve VakıfBank yüzde 0.98 konut kredisi faiz oranı sunuyor. Türkiye Finans Katılım Bankası da kampanyalı banka mülkü konut satışlarında yüzde 0.99 kar payı oranı ile konut kredisi sağlıyor.

Vatandaş için faizsiz ev sahibi olmayı bırak düşük faizle ev sahibi olmak bile günden güne imkansızlaşıyor. Tasarrufa dayalı finans sektörüne ilgi artıyor. Faizsiz taksitle ev sahibi olmak isteyenler için en doğru yol bu sektörü tercih etmek oluyor.

Konut kredisi kullanmak istiyorum diyenlerse yüksek faizler ödemek zorunda kalıyor. En düşük tabela konut kredisi faiz oranı olan yüzde 1.28 üzerinden 10 yıl vadede 250.000 TL tutarda konut kredisi hesaplama gerçekleştirildiğinde kredinin vade sonunda toplam ödemesi 490.600 TL’ ye oluyor. Kredinin aylık geri ödeme bedeli ise 4.100 TL oluyor.

 

birevim
Paylaş