21 May, 2024

Konut sigortası nedir nerelere dikkat etmek gerekiyor?

Konut sigortası bir konut ya da konut içindeki eşyaların herhangi bir afet ya da beklenmedik olumsuz bir durum yaşanmasına karşı korunması için yapılan mülk sahipleri ve kiracılar tarafından yaptırılan sigortadır. Konut sigortası zorunlu mu ve ev sigortası neleri kapsar? Konut sigortası ve konut sigortası fiyatları hakkında tüm merak ettiklerinizi haberimizde bulabilirsiniz…

birevim faizsiz ev

Konut sigortası nedir?

Konut sigortası bir konut ya da konut içindeki eşyaların herhangi bir afet ya da beklenmedik olumsuz bir durum yaşanmasına karşı korunması için yapılan mülk sahipleri ve kiracılar tarafından yaptırılan sigortadır.

Konut sigortası zorunlu mu?

Mülk ve kiracılar tarafından eşya ve konuta yönelik yaptırılan Konut sigortası zorunlu değildir. Konut sigortası sadece bir güvence olarak görüldüğü için talep gören bir uygulamadır.

Konut sigortası fiyatları

Konut sigortası uygulamasından yararlanmak isteyen vatandaşlar bunun için uzman bir firma ile anlaşması uygundur. Konut sigortası bedeli; konutun bulunduğu bölgeye, taşıdığı risklere, teminat türüne, sigorta şirketi gibi bir çok duruma göre değişebilmektedir.

Konut sigortası yaptırırken nelere dikkat edilmeli?

1- Konut sigortası uzman şirket: Konut sigortası yaptırırken sigorta yapan şirket ve uzman aracıları araştırmak, tekliflerini ve sundukları hizmetleri detaylı öğrenmek sizin için avantaj sağlayacaktır.

2- Konut sigortası deprem teminatı: Zorunlu deprem sigortası (DASK) ile karıştırmamak gerekiyor. DASK binaları kapsarken, konut sigortasında isteğe bağlı olarak yapılacak deprem sigortası ise deprem sonrası evde ve eşyalarda oluşacak hasarları teminat kapsamına alıyor.

3- Konut sigortası hırsızlık teminatı: konut sigortasına dahil edilebiliyor. Ülkemizde konut sigortası yaptıranların en çok tercih ettiği teminatların başında gelen “hırsızlık teminatı”, evde bir hırsızlık olayı yaşanması durumunda özel eşyalarda oluşan kaybın karşılanması esasına dayanıyor. Ziynet gibi değerli özel eşyalar ise genellikle konut sigortasında özel bir poliçe hazırlanarak uygulamaya alınıyor.

4- Konut sigortası sel teminatı: Özellikle evi bir binanın üst katlarında yer alanlar sel afetine karşın sel teminatını konut sigortaları kapsamına almayı tercih etmiyor.

5- Konut sigortası dahili su baskını: Evin su borularında veya su tesisatında yaşanabilecek olumsuz durumlarda karşılaşılabilecek maddi hasarlara karşı dahili su baskını teminatı sigorta kapsamına alınıyor.

6- Konut sigortası terör teminatı: Ayrıca evin yürüyüş veya grev yapılan genel alanlara yakın olması durumunda da konumu nedeniyle poliçe seçeneklerinin yelpazesi genişleyebiliyor.

birevim
Paylaş