18 July, 2024

Şırnak yeniden inşa ediliyor

TOKİ, hendek terörü nedeniyle zarar gören Şırnak’ta üstlendiği projelerde sona yaklaştı.

birevim faizsiz ev

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile TOKİ’nin işbirliğinde, Şırnak’ta yıkılan binaların yerine yeni konutlar inşa ediliyor. Yapılan yeni konut ve işyerleri hak sahiplerine, yıkılan ev ve işyerinin metrekaresi hesaplanarak dağıtılacak.

Hak sahiplerinin yıkılandan daha büyük bir ev veya işyeri talep etmesi durumunda metrekare başına ortalama 750 TL ödenecek. Örneğin 75 metrekarelik evi yıkılan bir kişi 90 metrekarelik ev aldığında 15 metrekarelik fark için yaklaşık 11 bin TL ödeyecek. 45 metrekarenin altında ev ve işyeri yıkılanlara ev veya işyeri verilmeyecek, zararı nakit olarak karşılanacak. Metrekare farkı için istenen ücrete tepki gösteren Şırnaklı esnaf “Yeni konut ve işyerlerini beğendik. Evim 75 metrekareydi. Yeni yapılan en küçük konut 90 metrekare. Almak istediğimde 15 metrekarenin farkını ödemek zorundayım. Ancak 1 yıldır iş yapamadığımız için farkı ödeyecek durumumuz yok. Bu farkın alınmamasını talep ediyoruz” dedi.

EVİ YIKILANA KİRA YARDIMI

Yeni konut veya işyeri için hazırlanan ön sözleşmeyi kabul eden vatandaşlara sokağa çıkma yasağı kaldırıldığı tarihten bu yana daire ve işyeri başına 2016 yılı için 560 TL, 2017 için 605 TL kira yardımı yapılacak. Ayrıca yeni yapılan konut ve işyerleri vatandaşa dağıtılana kadar kira yardımına devam edilecek.

Yeni konutların dağıtımında öncelik evi yıkıldığı için kirada oturanlara verilecek.

ŞIRNAK’TA NE KADAR BİNA YAPILACAK?

Şırnak Merkez: 7 bin 500

Cizre: 3 bin 550

İdil: 600

Silopi: 850

ŞIRNAK HALKINA NE KADAR YARDIM YAPILDI?

3.660 hak sahibi: 39 milyon lira kira yardımı

16.402 hak sahibi: 164 milyon lira zarar tespit bedeli dağıtıldı

2.605 hak sahibi: 60 milyon lira eşya yardımı

İhtiyaç sahibi ailelere ayni ve nakdi olarak 46 milyon lira yardım verildi.

birevim
Paylaş