18 July, 2024

Ev Almak İsteyenlere 3 Altın Öneri

Ev almak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken önemli noktalar vardır. Bu noktada ev almadan önce mutlaka bu önerilere bakmalısınız.

birevim faizsiz ev

Neden Ev Sahibi Olmalısınız?

Ev sahibi olmak, kişinin konforlu bir yaşam sürmesi açısından önemlidir. Kirada oturan bir vatandaş, taşınma stresi, ev sahibi ile sorunlar, kira kontratı gibi birçok sorunla karşı karşıya kalmaktadır. Peki, ev sahibi olmanın yararları nelerdir?

  • Kira ödeme zorunluluğunuz olmayacak,
  • Evinizde istediğiniz gibi değişiklik yapabilirsiniz,
  • Taşınma derdinden kurtulmuş olacaksınız,
  • Değerli bir yatırım yapmış olacaksınız.

Alacağınız Evle İlgili Bazı Noktalara Takılmayın

Alacağınız evin mimarisinin, eşyalarınızla uyum sağlamadığını düşünmek sizin ev seçimlerinizde önemli olabilir. Diğer bir deyişle evinizin boyutu, metrekaresi sizin hayal ettiğiniz evden küçük olabilir. Ancak eşyaya göre ev aramak sizin için bir hataya dönüşebilir. Şu anki evinizde bulundurduğunuz eşyaların, bazılarına göre ev bakmak aslında uygun ve diğer açılardan uygun evi almaktan vazgeçmenize sebep olabilmektedir. Baktığınız evin buzdolabınızın uzunluğuna uygun olmaması, sizin için harika konumda ve uygun olan bir evden sizi vazgeçirmesin.

Eşyalar, birkaç yıl içinde bozulabilir ve yenisi alınabilir ancak ev almak mühim bir meseledir. Öte yandan evin metrekaresi de çok büyük bir etken olmamalıdır. Metrekaresi büyük olan bir ev, fiyat olarak farklılık gösterecektir. Bu nedenle ev alırken metrekaresine dikkat edilmelidir ancak bu noktada bütçeniz ve karşılama durumunuz da göz önünde bulundurulmalıdır. Asıl amacınız, sizin için kullanılışlı ve uygun bir ev bulmak olmalıdır. Özellikle toplu konutlarda evler genellikle belirli büyüklüktedir. Bu nedenle almayı düşündüğünüz evde asıl önceliğiniz metrekare olursa diğer önemli olan özelliklerden feragat etmek zorunda kalabilir ya da ev almaktan vazgeçebilirsiniz. Bu nedenle buna dikkat etmelisiniz.

Birikiminiz Olmaması Nedeniyle Ev Almaktan Vazgeçmeyin!

Ev almak istiyorsunuz ancak ev almayı karşılayacak yeterli birikiniz yoksa el almaktan vazgeçmek isteyebilirsiniz. Bu durumda kredi çekmek ve borç altına girmek gibi sebepler yatabilmektedir. Ancak kredi gibi yüksek faizli bir ödeme planı oluşturan bir seçenek yerine taksitlendirme seçeneklerini düşünebilirsiniz. Günümüzde birçok firma bu alanda, ev sahibi olmak isteyen vatandaşı zora sokmadan ev sahibi yapabilecek planlar oluşturmaktadır. Faizsiz finansal destek sistemleri içerisinde size uygun modeller seçerek, kefilsiz ev sahibi olma şansını elde edebilirisiniz. Öte yandan, peşinatsız ev sahibi olma amaçlı yapılandırılan yöntemleri de deneyerek ev sahibi olabilirsiniz. Bu gibi fırsatlar ile bir ömür boyu kira ödemekten kurtulabilirsiniz. Üstelik bu gibi projeler sizden herhangi bir özel şart istemediği için koşulsuz ev sahibi olma, hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ödeme Planınıza Uygun Bir Ev Seçin

Almayı düşündüğünüz evin fiyat performansını dikkate almalısınız. Karşılayabileceğinizin fazlası olan bir ev almak sizi ekonomik açıdan zora sokacaktır. Bu durumda iyi bir evde kalmak için yüksek faizli kredilerden birisini seçerek, büyük bir borç altına girmek yerine, bütçenize uygun bir ev seçerek faizsiz yöntemler sunan firmalara şans vermelisiniz. Bu noktada ilk yapmanız gereken maddi durumunuza göre bir gelir-gider hesabı yapmak olmalıdır. Böylelikle, hesabınıza göre bir ev alarak ev alma hayalinize ulaşabilirsiniz.

Ev sahibi olmak ve kendi evinin konforunda yaşam sürmek herkesin hayalidir. Özellikle aileler kirada otururken yaşadıkları sıkıntılar sebebiyle ev sahibi olmak ve geleceklerini garantiye almak isterler. Ev sahibi olmak aslında çok da zor değil. Dikkat edilmesine gereken noktalar göz önünde tutularak, uygun bir plan ve proje yaparak kendi evinizin sahibi olabilirsiniz. Kendinize ve durumunuza uygun en avantajlı ev alma yöntemini kullanarak, kiradan kurtulmanız mümkün. Ev sahibi olmak için izleyeceğiniz yol her ne olursa olsun, ortak nokta olarak dikkat edilmesi gereken altın değerinde bazı hususlar mevcuttur.

Ödemelerinde Zorlanmayacağınız Bir Ev Satın Alın

Ülkemizde ev sahibi olan kişilerin sayısı oldukça az. İstatiksel olarak bakıldığında %50’den daha az oranda kişinin ev sahibi olduğu görülmekte. Bu oran dışında ülkemizde çoğu kişinin de ev sahibi olmak için çektiği banka kredisini veya taksite girdiği evin borçlarını ödemekte zorlandığı görülmektedir. Bu durumun önüne geçebilmek ve rahat bir şekilde ev sahibi olabilmek için öncelikle kendi maddi gelir ve giderinizi hesaplayıp, ortalama ne tutarda bir taksit ödeyebileceğinizi ortaya koymaktır. Fiyat belirleniminin ardından size en uygun konut projeleri analizini yaparak, taksit öderken zorlanmayacağınız bir ev satın almaya koyulabilirsiniz.

Evin Metrekaresini Önemli Bir Sorun Haline Getirmeyin

Ev sahibi olmak için gireceğiniz maddi yükü bir de daha büyük bir eve sahip olma isteği ile arttırmamız yararlı olacaktır. Kirada oturmak yerine küçük de olsa kendi evinizde yaşamanız her daim daha avantajlıdır. Bu yüzden evin büyüklüğünden çok, satın alma sürecinde sizi yormayacak ve ihtiyaçlarınızı karşılayan kullanışlı bir ev sahibi olmaya özen göstermek gerekir. Özellikle toplu konut projeleri adı altında inşa edilen ve satışa sunulan evler, hem uygun hem de ortalama büyüklükte, kullanışlı evlerden oluşmaktadır.

Taksite Girmekten Korkmayın

Genel olarak insanlar taksit lafını duyduklarında oldukça çekingen davranmakta. Özellikle de banka taksiti birçok insanın gözünü korkutmakta. Ancak yıllar boyu kira ödemek, taksit yükü altına girmekten daha zor. 10 yıllık bir kira bedeli düşünüldüğünde, kredi faizinden daha yüksek rakamlar ile karşılaşılacaktır. Ayrıca artık birçok banka faizsiz ev kredisi seçeneği ile kredi vermekte. Bu yüzden taksite girmek ev sahibi olmak isteyenlerin korkulu rüyası olmamalıdır.

birevim
Paylaş

3 Comments

  1. Aykut Çetin Reply

    Ev almak günümüzde gerçekten çok zor benim tavsiyem biraz da olsa birikim yapabiliyorlarsa çok iyi bu konuda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

four − two =