21 May, 2024

TOKİ taksitleri e-devlet üzerinden takip edilebilecek

Dijital çağın getirisi olan bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlar ile birlikte hayat kolaylaştı. Artık tek tıkla alış-veriş başta olmak üzere bütün işlemler elektronik ortamda yapılarak hiçbir yere gitmeye gerek kalmadan ayağınıza kadar gelebilmektedir. E-devlet, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin vatandaşlarına verdiği neredeyse her hizmetin dijital ortamda gerçekleşebildiği bir internet sitesidir.

birevim faizsiz ev

TC kimlik numarası ve devletin sadece kişiye özel olarak vermiş olduğu bir şifre ile giriş yapılan e-Devlet sitesi üzerinden;

  • Emeklilik bilgileri
  • Üniversite/yurt kaydı işlemleri
  • Kaymakamlık işlemleri
  • Vergi dairesine bağlı işlemler
  • Vergi işlemleri
  • Belediyecilik işlemleri
  • Öğrenim kredisi işlemleri
  • Sabıka kaydı sorgulama işlemleri

gibi birçok işlem yapılabilmektedir. Bu işlemlerin yanı sıra artık TOKİ taksitleri e-Devlet üzerinden kontrol edilebilecektir.

E-Devlet İnternet Sitesi Üzerinden TOKİ Taksitleri

Dijital çağ ile birlikte kolaylaşan hayatın da elbette dezavantajları bulunmaktadır. Örneğin her işlem bilgisayar veya akıllı telefonlar üzerinden yapıldığı için unutkanlıklar epey artmıştır. Ödenilen taksitler, faturalar veya borçlar kimi zaman unutulabilmekte ve akılda soru işaretleri kalmaktadır. E-devlet sitesine eklenen yeni özellik ile artık TOKİ taksitleri internet sitesi üzerinden takip edilebilecek ve ödemeler yine aynı ortamda gerçekleştirilebilecektir. Hazırlanan bu kolaylık ile birlikte TOKİ’den ev alan vatandaşlar artık kaç taksit kaldığını veya ne kadar fiyat ödeneceğini telefon ekranlarından bile kesintisiz ve güvenli bir şekilde görebileceklerdir.

Online Taksit Sorgulama Sistemi

E-Devlet sitesine TC numarası ve bireysel şifresi ile giriş yapan vatandaşlar, arama yerine TOKİ veya uzun adıyla Toplu Konut İdaresi Başkanlığı yazdıkları takdirde TOKİ ile ilgili bütün işlemlere ulaşabileceklerdir.

İşlem, e-Devlet sistemine kayıtlı TC kimlik numarası ve şifre ile giriş yapıldıktan sonra TOKİ’nin kendi internet sayfası olan http://www.toki.gov.tr’ye yönlendirilmesiyle gerçekleşmektedir. Bu işlemi gerçekleştirmek isteyen vatandaşların TOKİ internet sitesinin hemen sağ üst kısmında bulunan “Online İşlemler” bölümüne girmesi gerekmektedir.

TOKİ Başvuru Sistemi

TOKİ taksitleri yanı sıra TOKİ başvuruları da e-Devlet üzerinden alınabilmektedir. Bu işlemin gerçekleştirilebilmesi için öncelikle başvuru sahibinin T.C. Ziraat Bankası sistemi üzerine kayıtlı Türk Lirası (TL) olarak açılmış bir cari hesabı bulunması gerekmektedir. Hesabı bulunmayan vatandaşlar için e-Devletin sunduğu bir diğer kolaylık ise TL olarak açılan bir hesabı bulunmayan vatandaşlara, başvurunun kabul edilmesi halinde T.C. Ziraat Bankası sistemi içerisinde başvuru sahibi adına bir hesap açılmasıdır. Daha sonra bu hesap üzerinden dönemin belirlenen tutarı tahsil edilecek ve işlemler bu şekilde tamamlanabilecektir.

Ayrıca bankalara gidilerek bireysel başvurular da yapılabilecektir. İki başvuru arasında hiçbir fark gözetmeksizin çekilişler yapılacak ve ev sahipleri belirlenecektir. Konut finansmanlığını katılım ve kamu bankalarının yaptığı TOKİ projesi, dijital çağa ayak uyduran bir projedir. Her yıl 100 bin kişiyi ev sahibi yapan proje Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın koordinesi ve Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın destekleriyle yürütülmektedir.

TOKİ’den alınan konut ve iş yerlerinin taksitleri artık online olarak takip edilebilecek.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, yaptığı açıklamada, idarenin, özellikle sosyal konut üretiminde devletin girişimci ve üretici kuruluşlarının başında geldiğini söyledi.

Bir taraftan idareden beklentiler karşılanırken diğer taraftan da teknolojinin sağladığı imkanlardan daha fazla yararlanmak, iş ve işlemleri daha süratli, uygun nitelikte ve şeffaf hale getirmek istediklerini vurgulayan Turan, bu çerçevede birçok çalışma başlatıldığını kaydetti.

Son olarak Türksat ile yapılan protokol çerçevesinde TOKİ’den konut ve iş yeri alan vatandaşlar e-Devlet üzerinden ödemelerini takip edebilirler.

ONLINE OLARAK TAKSİT SORGULAYIN

Turan, bilgi işlem teknolojileriyle ilgili yoğun bir çalışma yürüttüklerini dile getirerek, şunları kaydetti:

“İdaremiz ile Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü arasında yapılan protokol çerçevesinde TAKBİS ve MEGSİS’in kullanım hakkı elde edilmiş ve gerekli yazılımlar yapılarak, idaremiz taşınmaz bilgileri tapudan kontrol edilebilir hale gelmiştir. Bu anlamda konut ve iş yeri taksit takip sistemi de sonuçlandırılmış ve Online Taksit Sorgulama Sistemi devreye alınmıştır. Bu, web sayfası üzerinden güvenli erişim kriterleri de göz önünde bulundurularak, konut ve iş yeri alıcılarının kullanımına açılmıştır.”

Kendilerine verilen görev ve sorumlulukla yoğun bir çaba, çalışma içinde olduklarını vurgulayan Turan, “Milletimize ‘iyilik üreten’ bir kurum olan TOKİ, yeni projelerini vatandaşlarımızın beklentilerine uygun olarak geliştirmektedir.” diye konuştu.

birevim
Paylaş

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

1 × 1 =