18 April, 2024

Tapu işlemleri nasıl yapılır?

Ev sahibi olmaya karar verdiğiniz andan itibaren karşınıza halledilmesi gereken bir sürü basamak çıkar. Tapu işlemleri de bu basamaklardan biridir. Alacağınız evin borcu olup olmadığını, tapu işlemlerinin nasıl yapıldığını önceden bilmenizde fayda var. Sizin için derlediğimiz yazımızda tapu işlemleri nasıl yapılır? sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

birevim faizsiz ev

TAPU ÖNCESİ HAZIRLIKLAR

Tapu dairesine gitmeden önce bazı hazırlıklarınızı yapmış olmanız gerekir. Satın almaya karar verdiğiniz evin tapu fotokopisini alarak bağlı olduğu belediyeye gidin. Evin emlak vergisi olup olmadığını öğrenin ve borcu yoktur yazısı alın. Gayrimenkulün konut veya işyeri olması durumunda DASK sigortası şartı aranıyor. DASK yapılmadan tapuda alım-satım işlemi yapılamıyor. DASK’ın olmaması halinde 1 gün öncesinde alıcı, satın alacağı gayrimenkulün deprem sigortasını herhangi bir sigorta acentesinden yaptırabilir.

TAPU İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

1- Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi

2- 6 aydan önce çekilmiş 1 adet fotoğraf

3- Belediyeye rayiç belgesi ve tapunun aslı ve fotokopisi

4- Kredi kullanılmış ise ipotek evrakları

TAPU DAİRESİNDE YAPILMASI GEREKENLER

1- Tapu dairesinde sıramatikten TC kimlik numarası ile sıra numarası alınır.

2- Evraklar tapu dairesine teslim edilerek ön başvuru yapılır. Tapu dairesi evrakları incelemeye alır. İncelemeden sonra satıcıya tapu harcının nereye ödeneceği, randevu günü ve saatine dair bilgi mesajı gelir.

3- Tapu harcı yatırılır.

4- Tapu dairesine verilen randevu gününde gidilerek tapu harç dekontu ilgili memura teslim edilir.

5- Başvuru numarası anons edilince Akit Odası’na geçilir.

6- Akit Odası’nda tapu kayıtları imzalanır ve müdür imzasından sonra

birevim
Paylaş