21 May, 2024

Tapu Randevu Alma En Kolay Nasıl Yapılır?

Tapu randevu alma işlemleri hakkında en çok merak edilen soruların yanıtlarına geçmeden önce, tapu ile ilgili olarak birtakım bilgilerin gözden geçirilmesi gerekmektedir. Nitekim tapu, bir arazinin ölçülerek belirlenmiş bir kısmını veya arazi üzerinde bulunan bağımsız bölümün sahibini resmi olarak belirleyen bir belgedir. Söz konusu tapu belgesi, ülkemizde Tapu Sicil Müdürlüğü tarafından düzenlenip resmiyet kazanmaktadır. Halk arasında tapu senedi olarak da nitelendirilen tapu, hem daimi hem de müstakil olan haklar adına da hazırlanabilmektedir.

birevim faizsiz ev

Tapu işlemleri Tapu Sicil Müdürlükleri bünyesinde gerçekleştirilen resmi işlemlerdir. Dolayısıyla tapu konusunda resmi kayıt işlemlerini gerçekleştirmek isteyen vatandaşların bu kurumun hizmetlerinden yararlanması gerekmektedir. Bu noktada söz konusu işlemlerin daha hızlı ve zahmetsiz bir biçimde tamamlanabilmesi için tapu randevu alma işlemi gündeme gelmektedir. Dolayısıyla ilgili kurum üzerinden tapu randevusu alınarak işlem süreçlerini oldukça kısa sürede tamamlayabilme fırsatına sahip olabilmektedir.

Tapu Randevu Alma İşlemleri

İçinde bulunduğumuz dönemde hemen hemen bütün resmi işlemleri internet üzerinden kolaylıkla yerine getirebilme şansına sahibiz. Nitekim son dönemde elektronik hizmet konusunda önemli atılımlar yapan hükümet, vatandaşlara kolaylık sağlamak adına çağımızın teknolojik imkanlarını kullanarak önemli kolaylıklar sağlamaktadır. Bu elektronik hizmetler arasında muhakkak tapu randevu alma işlemleri de bulunmaktadır.

Tapu işlemleri için ilgili kurumdan randevu almak isteyen gayrimenkul sahipleri, bu işlemleri Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesi üzerinden yerine getirebilmektedir. Bu kurumun resmi internet sitesinin ana sayfası üzerinde yer alan randevu portalında randevu oluştururken vatandaşların dikkat etmesi gereken birtakım noktalar bulunmaktadır. Dolayısıyla tapu randevu işlemi gerçekleştirirken vatandaşların randevuyu;

 • Kendilerine en uygun olan tarih ve saat dilimi içinde
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık numarası
 • Tapu senet bilgileri

çerçevesinde almaları gerekmektedir. Zira vatandaşlık numarası ve tapu senet bilgileri sistem içinde otomatik olarak eşleştirmeye alınmaktadır. Dolayısıyla bu kontrol aşamasında eşleştirmeye aykırı bulunan randevular işleme tabi tutulmamaktadır. Gayrimenkul sahibinin kimlik numarası ile tapu senet bilgilerinin uyumlu olduğu kontrol edildikten sonra randevu talebi onaylanmaktadır. Bununla birlikte başarılı bir şekilde Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesi üzerinden randevu almayı başaran gayrimenkul sahipleri, kendileri için uygun buldukları gün ve saatte müdürlüğe giderek işlemlerini yaptırabilirler.

Tapu Randevu Alma Telefon Numarası

İnternet üzerinden verilen elektronik hizmetlerin dışında vatandaşlara telefon yoluyla da tapu randevu alma işlemleri sunulmaktadır. Bu yöntem ile ilgili kurumdan randevu almak isteyen gayrimenkul sahipleri, kurumun çağrı merkezi üzerinden işlemlerini gerçekleştirebilirler. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Alo 181 numaralı çağrı merkezi hattı üzerinden randevu talebinde bulunulabilir.

Tapu Randevu İptali Nasıl Yapılır?

Tapu işlemleri için daha önceden randevu almış olan gayrimenkul sahipleri, herhangi bir nedenden dolayı randevularına gidemeyecekleri durumda internet üzerinden veya çağrı merkezi aracılığıyla tapu randevu iptali işlemlerini gerçekleştirebilirler. Bu noktada randevu iptali işleminin gerçekleştirilmesinin ardından daha ileride uygun görülen bir tarihe tekrar tapu randevusu alma işlemi yapılabilir.

Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü resmi internet sitesi ana sayfasında yer alan Randevu Sorgulama / İptal Et bağlantısı ile randevu iptali kolaylıkla gerçekleştirilebilmektedir.

birevim
Paylaş

8 Comments

 1. Melis Yıldırım Reply

  Tapuya randevu ile gitmenizi öneririm, randevusuz çok sıra bekletiliyor ve randevunuz varsa o saatte her türlü sizin işlemlerini yapmaları gerekiyor 🙂

 2. Duygu Köse Reply

  Tapu randevusunu tkmg.gov.tr üzerinden online halledebiliyorsunuz, bu sayede sıra beklemeden belirtilen saat aralığında kolayca işlemlerinizi sağlıyorsunuz

 3. Buket Polat Reply

  Tapu randevusunu internet üzerinden birkaç dakika içerisinde aldım, randevuyla gidince daha rahat oluyor dediler 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

four + four =