18 May, 2024

TOKİ Sincan’da 20 bin konut inşa edecek

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) Ankara sincan’da ‘Saraycık Kentsel Yenileme Projesi’ kapsamında 20.000 konut inşa edecek.

birevim faizsiz ev

Sincan Belediyesi’nin TOKİ ile başlattığı ‘Saraycık Kentsel Yenileme Projesi’ kapsamında Ankara’nın batısı Sincan’da yepyeni bir şehir kuruluyor. Saraycık Mahallesi’ne modern binalar, yollar, sosyal donatı alanları, yeşil alanlar ve eğitim alanları yapılacak. Sincan Belediyesi’nden yapılan açıklamada, mülk sahiplerinin beklentileri de dikkate alınarak hazırlanan proje ile 20 bin konutta 100 bin kişiye yaşam alanı sunulacağı belirtildi. Projede, 7 cami, 6 sosyal tesis, alışveriş merkezi, 2 kapalı pazar yeri, sağlık tesisleri ve 10 eğitim alanı bulunacak.

İLK ETAP İHALESİ GERÇEKLEŞTİ

Sincan Belediyesi ve TOKİ işbirliğiyle 500 hektarlık alan üzerinde yapılacak olan Saraycık Kentsel Yenileme Projesi’nin geçtiğimiz aylarda ilk üç etabının ihalesi gerçekleştirilmişti. İhalesi yapılan birinci etapta 966 konut, 1 cami, 2 ticaret merkezi; ikinci etapta ise 979 konut, 3 ticaret merkezi, 1 cami ve 32 derslikli ilköğretim okulunun inşaatı başlamıştı. Bugün yapılacak altyapı ihalesinin ardından 15 Mayıs’ta da 2. bölgenin 2. Etapta yer alacak 891 konutun yanı sıra 1 cami, 3 ticaret merkezi 1 ibadethane ve otopark inşaatları ile altyapı ve çevre düzenleme işi ihale edilecek.

MODERN BİR ŞEHİR

Saraycık Mahallesi’nin yakın gelecekte yüksek standartlı modern bir şehre dönüşeceğini ifade eden Sincan Belediye başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna “Projenin başlangıç aşamasından beri her şey açık, şeffaf ve adil bir şekilde masaya konuldu. Hak sahiplerinin büyük çoğunluğu ile anlaşma sağlandı. Bu konuda bize destek olan TOKİ Başkanı Sayın Mehmet Ergün Turan ve ekibine özellikle teşekkür ediyorum” dedi.

birevim
Paylaş