21 May, 2024

Türk Dizileri Gayrimenkul Sektörüne Hareket Getirdi

Son yıllarda hızla büyüyen dizi sektörü, artık yurt dışında da başarılı işler yapıyor. Özellikle Ortadoğu’da geniş bir hayran kitlesine sahip olan türk dizileri büyük bir ilgiyle takip ediliyor. Böylelikle yurtdışında yayınlanan Türk dizilerinde oyuncular kadar, kullanılan mekanlar da ilgi çekiyor. Gayrimenkul sektörüne ayrı bir hareket katan Türk dizileri, izledikleri mekanları görmek hatta satın almak isteyen yatırimcıları Türkiye’ye çekiyor.

birevim faizsiz ev

İzledikleri dizide gördükleri evlerin peşine düşen izleyicilerden, özellikle Ortadoğu’daki izleyicilerden büyük talep var. Kurtlar Vadisi, Paramparça gibi dizilerde izledikleri lüks vilları almak için gelen yabancı yatırımcılar, gayrimenkul sektörüne yeni bir hareket getirdi. İstanbul’un özellikle Beykoz ilçesinde yer alan lüks konutların peşine düşen yatırımcılar, orman manzaralı konutlara talip oluyor. 300 milyon dolarlık ihracat yapan Türk dizi film sektörü, bir çok ülkeden gelen yabancı yatırımcıya ev sahipliği yapıypr.
Ortadoğu, Rusya ve Azerbaycan’dan yoğun bir ilgi var. Diziler dışında reklam filmlerinde görülen evler de yabancıların göz hapsinde.

Gayrimenkul Danışmanı Gamze Özlü, “Dizi sektörü çok hareketli. Yurt dışında 500 milyon izleyici dizilerimizi takip ediyor. 150’den fazla ülkeye dizi ihraç ediyoruz. İnternet aracılığıyla Orta Doğu ülkelerinden, Rusya’dan bize talepler geliyor. Alıcılar internet üzerinden ‘Bu ev nerede?’ gibi araştırmalar yapıp bize ulaşıyorlar. Evi satın almak isteyenler oluyor, yaz döneminde kiralamak isteyenler oluyor. Bu şekilde taleplere biz de cevap veriyoruz. Bu şekilde kiraya verdiğimiz bir çok evimiz var” diyor. Ancak ev sahipleri daha çok kiralamkatan yana.

Dizi Sektörü Gayrimenkul İçin Ayrı Bir Pazar
Gayrimenkul Danışmanı Gamze Özlü, dizi sektöründe bu tarz evlerin çok rağbet gördüğünü, Türkiye’den de taleplerin olduğunu söylüyor. Özlü, “Dizi sektörü için evlerin konumu çok önemli. Bu evin en önemli özelliği site içerisinde olmaması. Saat problemimiz yok. Diğer önemli bir özelliği de evin çekim yapmaya uygun oluşu. Her yönden çekim yapılabiliyor bu da bütün yönetmenlerin hoşuna gidiyor. Yatırımcılar böyle evleri satın almayı tercih ediyorlar çünkü kira geliri normalin 3-5 katına çıkıyor. ‘Dizilere kiraya verilebilecek eviniz var mı?’ diye talepte bulunan yatırımcılar olabiliyor. Diziler gayrimenkul sektörü içerisinde böyle bir pazar oluşturdu” şeklinde konuşuyor.

birevim
Paylaş