17 July, 2024

Emlak Vergilerine Yeni Düzenleme

Emlak vergilerine yeni düzen getirildi. TBMM’de kabul edilen yeni düzenlemeye göre 2018 yılına ilişkin bina ve arazi vergi değerlerinin hesabında, 2017 için uygulanan asgari ölçüde arsa ve arazi metrekare birim değerlerinin yüzde 50 fazlası baz alınacak.
Başbakan Binali Yıldırım partisinin grup toplantısında konuştu. Belediyelerin emlak vergilerine yaptığı yüksek artış hakkında “Bazı belediyeler emlak vergi değerlerini astronomik artırdılar, yüzde 3 bin. Böyle bir şey yok ki memlekette, bu vatandaşa zulümdür. Buna bir tahdit getiriyoruz yasayla. Öyle kafasına göre artırım olur mu? Kızıyor adama, ‘Bu mahalle, bu sokak bana az oy verdi’, bas vergiyi. Böyle bir şey yok. Yeniden değerleme oranının yüzde 50 fazlasını geçemeyecek” diye konuştu. Kamuoyunda torba tasarı olarak bilinen Bazı Vergi Kanunları ile Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı kapsamında TBMM’de kabul edildi.

birevim faizsiz ev

Hazırlanan tasarıyla emkak vergisi kanununa geçici madde eklenecek. Böylelikle takdir komisyonlarınca 2018 yılı için takdir edilen asgari ölçüde arsa ve arazi metrekare birim değerlerinin, 2017’de uygulanan birim değerlerin belirli bir yüzdesini geçmemesi sağlanacak. Takdir komisyonlarınca 2017 yılında 2018 yılı için takdir edilen asgari ölçüde, arsa ve arazi metrekare birim değerlerinin 2017 için uygulanan birim değerlerinin yüzde 50’sinden fazlasını aşması halinde, 2018 yılına ilişkin bina ve arazi vergi değerlerinin hesabında, 2017 için uygulanan asgari ölçüde arsa ve arazi metrekare birim değerlerinin yüzde 50 fazlası esas alınacak. Asgari ölçüde arsa ve arazi metrekare birim değerleri ile 2019, 2020, 2021 yıllarında bina ve arazi vergisi matrahları belirlenen değerler üzerinden hesap edilecek.

birevim
Paylaş