21 May, 2024

Amerikan Mutfak Nedir?

Bir diğer ismi açık mutfak olan Amerikan mutfak, mutfak ve salonun iç içe bulunduğu bir mutfak türüdür. İnsanlar tarafından genellikle görsel olarak sıcak ve samimi bulunmaktadır ve sıklıkla tercih edilir. Kendisine ait bir duvarı veya bir kapısı bulunmamaktadır. Oda sayısı az olan evlerde genellikle daha fazla kullanılmaktadır.

birevim faizsiz ev

Türk yemek kültürü ile kıyaslandığı zaman daha dar bir yemek kültürü olan Amerikan yemek kültüründen izler bulundurmaktadır. Amerikan mutfak, geniş oda birimine daha fazla alan kazandırmaktadır. U ve L şeklinde dizayn edilir ve birçok farklı fonksiyonda çeşidi bulundurmaktadır. Amerikan mutfak, özellikle zamanlarının çoğunu mutfakta geçiren kadınların tercih ettikleri bir mutfak çeşididir.

Farklı çeşitleri mevcut olan Amerikan mutfak, tezgahın konumlarına göre adlandırılmaktadırlar. Ada şeklinde bir Amerikan mutfakta, tezgah alanın ortasında konumlandırılmıştır; L şeklindeki tezgaha sahip olan mutfağa ise ‘’L şeklinde Amerikan mutfak’’ denmektedir.

Belirtmek gerekir ki, genellikle Amerikan mutfak tarzı açık mutfaklar olarak düşünülse de, bu tarz mutfakların ilk kullanılmaya başlandığı yerlerin başında Amerika gelmektedir ve bu sebeple bu tarzdaki mutfaklara Amerikan mutfak ismi verilmiştir. Son zamanlarda ülkemizde de kullanım açısından ciddi bir orana ulaşmıştır.

AMERİKAN MUTFAĞIN AVANTAJLARI VE DEZAVANTAJLARI

Amerikan mutfak tarzının hem avantajları hem de dezavantajları vardır. Bu avantajlar ve dezavantajlar ise, evin içerisinde yaşayacak olan kişilerin kültürüne, ev alışkanlıklarına göre değişiklikler göstermektedir. Örnek vermek gerekirse; çok fazla yemek pişiren bir kişi için Amerikan mutfak tarzı bir dezavantaj olabilmektedir, çünkü, yemek kokusu eve çok çabuk yayılır. Ancak bu problemin de önüne güçlü bir çekim gücüne sahip olan davlumbazlar ve aspiratörler ile geçilebilmektedir.

En büyük avantajlarından biri ise hiç kuşku yok ki sıcak ve şık bir görüntüye sahip olmasının yanı sıra tasarruf edilmesine olanak sağlamasıdır. Ancak alandan tasarruf denildiği zaman ilk olarak az metrekareli olan evlere uygun olarak algılanmamalıdır. Amerikan mutfak tarzı geniş evlere de çok büyük bir uyum sağlamaktadır. Bir başka avantajı ise, geniş ve hareket kabiliyetinin kısıtlanmadığı bir mutfağa sahip olunmasını sağlamasıdır.

AMERİKAN MUTFAĞININ PÜF NOKTALARI

Açık olan bir mutfağın sağladığı en büyük avantaj, ferahlık ve geniş bir hareket alanı sunmasıdır. Peki, bu açık mutfak tasarımlarının püf noktaları nelerdir?

Amerikan mutfağının sunduğu en iyi taraflardan bir tanesi de, misafir ağırlamayı seven kişilere sağlamış olduğu büyük kolaylık. Bir taraftan yemeğinizi hazırlarken diğer taraftan arkadaşlarınızı yalnız bırakmaz, onlarla sohbet etmeye devam edebilirsiniz. Bunun yanı sıra, Amerikan mutfak tarzı salon ve mutfağın arasındaki koridoru veya geçiş alanını evin aktif kullanılan bölgesinin içine sokar ve yerden tasarruf etmenize olanak sağlar. Bu şekilde, hiç kullanmadığınız o uzun koridorları da yaşam alanlarınıza dahil etmiş olursunuz.

birevim
Paylaş

4 Comments

 1. Beyza Polat Reply

  Amerikan mutfak günümüzde ülkemizde de sıkça yayılmış bir mutfak türü, bence çok mantıklı olan bir tasarım ekstra bir oda yerine aynı odanın genişletilmiş haliyle aileyle iç içe kullanım söz konusu. 🙂

 2. Enes Yüksel Reply

  Eşim amerikan mutfak tasarımını daha çok seviyor, hareket alanı geniş, istediği zaman bizlerle de muhabbet edebiliyor 🙂

 3. Songül Yalçın Reply

  Amerikan mutfak son zamanlarda ülkemizde çok popüler olmaya başladı, büyüklerimize göre ters gelse de yeni nesil için çok kullanışlı 🙂

 4. Yeşim Yavuz Reply

  Amerikan mutfak bence ülkemizde de çok beğenildi, benim babaannem bizim evdeki amerikan mutfak dizaynını çok seviyor 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

nine + fourteen =