18 July, 2024

Faizsiz Finans Kurumları Hangileridir?

Faize dayalı bir şekilde finansal işlem yapmak istemeyenlerin faizsiz finans kurumları ile ilgili hassas davranması beklenir. Günümüzde görünen tarafıyla faiz bulundurmayan pek çok kurum mevcut işleyiş dışında fon mantığı ile hareket etmektedir. Bu işleyiş ile kişi doğrudan faize bulaşmadığı için mantıken faizsiz işlem yaptığını düşünür. Halbuki bu şekilde işlem yapan pek çok kurum doğrudan olmasa da dolaylı olarak faizle kazanılmış paraya bulaşacaktır. Kurum faizli çalıştığı için oradan elde edilen paraya da faiz bulaşmıştır.

birevim faizsiz ev

Faizsiz Taksit İmkanı Nasıl Sağlanır?

Katılım bankaları olarak bilinen bankalar faizsiz şekilde hizmet vermektedir. Dünya genelinde bu bankaların adı İslam bankası olarak bilinmektedir. Bankalar çalışma düzeni olarak faize yer vermemektedir.  Tüketiciler ihtiyaçları halinde bu bankalara başvurmaktadır. Sonraki aşamada bankalar kişinin sermaye ihtiyacını karşılamaktadır. Bu koşulda katılım bankaları diğer bankalardan farklı biçimde hareket eder ve sürece doğrudan dahil olur.

Ülkemizde Hizmet Veren Katılım Bankaları

Ülkemizde hizmet veren katılım bankalarının pek çoğu aynı prensip ile çalışmaktadır. Satın almak istenen ir ürün ya da hizmet için bu bankalara başvuru yapılır. Alınacak olan ürün veya hizmet için kurum taksitlendirme yapacaktır.  Diğer bankalarda kredi olarak bilinen bu işlem katılım bankalarında taksit olarak adlandırılır. Tüketici alacağı ürün ya da hizmeti ipotekli olarak vermektedir. Banka tarafından peşin ödenen para kullanıcı tarafından taksitli olarak satın alınmaktadır.  Mantık olarak istenen ürün ya da hizmet banka tarafından satın alınıp tekrar satılmaktadır.  Albaraka Türk, Kuveyt Türk, Türkiye Finans ve Vakıf gibi bankalar katılım bankasıdır.

Faiz Olmadan Kredi Kullanmak Mümkün Mü?

İslam dini açısından faiz haramdır. Bu bakımdan pek çok dinine bağlı Müslüman sosyal hayatında gaziden uzak durmaktadır. Katılım bankaları da dindar insanların bu hassasiyeti açısından faizsiz hizmet vermektedir.  Pek çok kişi yüksek meblağda para birikimi yapamaz. Bu bakımdan da pek çok kişi ancak kredi kullanarak istediği bir eşya ya da ürüne sahip olabilir. Katılım bankaları dindar insanların istediği ürüne faizsiz bir şekilde ve büyük birikimleri olmadan başvurmalarını sağlamaktadır.

Faiz olmadan tüketicinin kullanmak istediği taksitler banka tarafından tüketici ile belirlenir. Tüketici almak istediği ürünü belirtir ve banka bu ürünü satın alır. Ürünü satın alan banka bu ürünü tüketiciye satarken kendi belirlediği fiyat ile satmaktadır.  Ayrıca tüketici ile banka taksit miktarı ve taksitlerin ödenecek olan yılı açısından anlaşma sağlar. Bu durumda iki adet ticaret bulunmaktadır.  Konunun içeriğinde İslami açıdan hiçbir sakınca bulunmamaktadır. İslami koşullara uygun bir şekilde hizmet veren katılım bankaları verdiği hizmetin hiçbir alanına haram karıştırmamak için elinden geleni yapmaktadır. Yapı olarak pek çok açıdan katılım bankaları kişisel ticaret ilişkisine benzer ve bu ticari ilişkinin helal yönünü taşır.

birevim
Paylaş