15 June, 2024

Bakanlıktan kırsal kesimdeki hanelere 25 bin lira destek!

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu kaynakları ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları kırsal alandaki yoksul hanelere 25.000 TL’ye kadar destekte bulunuyor.

birevim faizsiz ev

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı kırsaldaki yoksul hanelerin yaşam koşullarını iyileştirmek için yardımda bulunuyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, yaptığı açıklamada, insanların yaşam koşullarını iyileştirmek, hak ettikleri standartlara kavuşmasını sağlamak için çalıştıklarını belirtti.

2016 yılında barınma yardımından 22 bin 230 hane yararlandı. Bu kapsamda 75 milyon 296 bin 634 lira harcandı. 2017 yılının Nisan ayına kadar ise 9 bin 878 haneye 19 milyon 503 bin 817 liralık yardım yapıldı.

ARSASI OLANA EV YAPMASI İÇİN YARDIM

Bu uygulama kapsamında arsası olan vatandaşlara ev yapmaları için 25.000 TL’ye kadar yardımda bulunuluyor. Ayrıca oturulamayacak derecede sağlıksız koşullarda yaşayanların evlerinin onarımı için kişi başı 15 bin liraya kadar kaynak aktarılıyor.

Özellikle kırsal kesimde yaşayan afet mağduru vatandaşlar için barınma yardımının önemli olduğunu vurgulayan Bakan Kaya, “İnsanlarımızın ev yapmasına, ev almasına veya bakım onarım harcamalarına katkı veriyoruz. Ailenin ihtiyaçlarına göre eşya yardımı da yapıyoruz. Bizim en büyük amacımız, meselelere aile odaklı çözümler bulmak, ailelerimizi çözümün ortağı yapabilmek. Bunun için de ailelerin sağlıklı, insani koşullarda yaşamasını temin etmemiz gerekiyor. Bu bakış açısıyla, barınma yardımlarımızı artırarak devam ettireceğiz” şeklinde açıklama yaptı.

birevim
Paylaş