17 July, 2024

Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı bu ay açılıyor

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı’nın bu ay açılacağını belirtti.

birevim faizsiz ev

Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı’nın çalışmaları bittiğinde Çin ve Avrupa arasında köprü vazifesi görmesi planlanıyor. 79 km uzunluğa sahip olacak projenin maliyeti 600 milyon dolar. Proje tamamlandığında Çin’den Ingiltere, Almanya ve Fransa gibi Avrupa Birliği ülkelerine taşınan yük süresi de azalacak.

1 MİLYON YOLCU TAŞIYACAK

1 milyon yolcu, 6,5 milyon ton yük taşıma kapasitesine sahip olacak olan hat taşıma süresini de kısaltacak. 45-62 gün olan taşıma süresi yeni hattın hizmete girmesiyle birlikte 12-15 güne düşecek.

KESİNTİSİZ DEMİRYOLU HATTI YAPILACAK

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, “Marmaray ve Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu hatları bittiğinde Londra’dan Çin’e kadar kesintisiz demiryolu bağlantısı sağlanmış olacak. Bakü-Tiflis-Kars Demir İpek Yolu diğer bağlantıları ile hattın Bakü’den sonraki Hazar geçişi ile Türkmenistan ve Çin’e; batıda ise CR3 olarak adlandırılan proje içindeki Gebze-Halkalı Demiryolu Hattı’nın 2018 sonunda bitirilerek Marmaray’ın tamamlanmasından sonra Bulgaristan, Sırbistan, Macaristan, Avusturya, İsviçre, Fransa ve İngiltere’ye Manş Tüneli ile ulaşılacak.” diye konuştu.

birevim
Paylaş