15 June, 2024

Evini satacaklara sıkı takip!

Maliye Bakanı Naci Ağbal, gayrimenkul alım satımlarının sıkı takip altına alınacağını belirtti.

birevim faizsiz ev

Günümüzde gayrimenkul alım satımları yoğun olarak elektronik ortamda gerçekleşiyor. Evini satmak veya kiralamak isteyen kişiler internet sitelerine ilan veya reklam veriyor. Bakanlık bünyesinde kurulacak yeni bir birimle bunların takip edileceğini söyleyen Ağbal sözlerini şöyle sürdürdü;”Antalya’da bir villa var kiraya vermek istiyor ama kendisi uğraşmak istemiyor. Bir aracı internet sitesine bilgiler giriliyor, kiralamak isteyen kişi ödemesini internet sitesine yapıyor, internet sitesi de o villanın sahibine ödüyor, arada komisyon alıyor. İnternet sitesi aracılık hizmetinden dolayı gelirini beyan etmeli, villa sahibi de kiraladığı için beyanda bulunmalı.”

Yeni kurulacak birim ile birlikte bu satışlar sektör sektör, il il ve faaliyet faaliyet takip edilecek. Bir kişinin internet sitesi var ve kredi kartı ödeme bilgileri verilmiş ise site sahibinin vergi dairesinde kaydı olup olmadığı araştırılacak. Araştırma sonucunda kişinin kaydı yok ise resen vergi dairesine mükellef yapılacak.

Bakan Ağbal, resen mükellef yapılmasının ardından kişinin faaliyetlerinin izleneceğini belirterek “İnternetteki ilanda 1 milyon dolara satış gözüküyor ama tapuda 300 bin lira. O ilanla tapudaki bilgi tutuyor mu tutmuyor mu, bakacağız. (1 milyon dolara satmadım, pazarlık yaptım) diyebilir. Biz yeni bir izaha davet müessesesi getirdik. Mektup yazacağız o zaman (izah et) diyeceğiz. İzahı yoksa vergi incelemesi ile bunların üzerine gideceğiz” dedi.

birevim
Paylaş