16 June, 2024

Çamlıca Camisi yıl sonunda açılıyor

İstanbul’un yeni simgelerinden Çamlıca Camisi’nde çalışmalar hızla devam ediyor. Yüzde 80’i tamamlanan Çamlıca Camisi’nin yıl sonunda ibadete açılması hedefleniyor.

birevim faizsiz ev

İstanbul Cami ve Eğitim-Kültür Hizmet Birimleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği tarafından 2012’de düzenlenen yarışmada ikincilik ödülüne layık görülen 2 projeden biri olan Çamlıca Camisi’nin yapımı aralıksız olarak devam ediyor. Bahar Mızrak ve Hayriye Gül Totu’nun çizdiği projede caminin yanı sıra müze, sanat galerisi, kütüphane, konferans salonu, sanat atölyesi ve otoparkın da yer alıyor. Proje Üsküdar Sefa Tepesi’ndeki 57 bin 500 metrekarelik alanda devam ediyor.

Kentin yeni sembollerinden biri olmaya aday olan Çamlıca Camisi’nin temeli 3 yıl 8 ay 5 gün önce atıldı. İstanbul’un her noktasından rahatlıkla görülebilen Çamlıca Camisi’nde, imanın şartını temsilen 6 minare bulunmaktadır.

Caminin 72 metre yükseklikteki ana kubbesi İstanbul’da yaşayan 72 milleti, 34 metre çapındaki kubbesi İstanbul’u simgeliyor. Kubbenin iç yüzeyine, 16 Türk devletine ithafen Allah’ın isimlerinden 16’sı, kubbeyi taşıyan kemerlerin altına da Fetih Suresi 220 metrelik bir alana yazılacak.

Çamlıca Cami, halı serili alanında 25 bin, avluda 12 bin 500, dış avluda 22 bin 500 olmak üzere toplam 60 bin kişinin aynı anda ibadet edebileceği bir cami kompleksi olarak tasarlandı. Camide aynı anda 8 cenazenin namazı kılınabilecek.

birevim
Paylaş