17 July, 2024

Dolar Arttı, Gurbetçi Gayrimenkule Yöneldi

Döviz kurlarında yaşanan artış, emlağa yatırım yapmak isteyen gurbetçi Türklerin ve yabancı yatırımcıların yatırımlarını Türkiye’ye yöneltti.

birevim faizsiz ev

Memleketlerinde gayrimenkul yatırımı yapmak için Türkiye’deki döviz artışını fırsata çeviren gurbetçiler, İstanbul ve İzmir başta olmak üzere emlak alımlarına başladılar. Türklerin alımı geçtiğimiz yıl aynı döneme göre aylık yüzde 23 artış gösterirken, ağırlığını Amerikalı fonlar ve Arap yatırımcıların oluşturduğu yabancı alımlarındaki artış yüzde 15’e ulaştı.
Konut almak isteyenlerin sayısında ciddi artış yaşandığını belirten Realty-Tr Dünya Başkanı Fatih Elibol, dövizde yaşanan artışların neticesinde ilk olarak İngiltere, Avrupa ve Arap ülkelerinde yaşayan Türklerin memleketlerine yatırım yapmak için gayrimenkul alımlarına başladıklarını söyledi.

Elibol, “Son üç ay öncesiyle kıyasladığımızda, ofislerimizi ziyaret edenlerin oranında önemli bir artış söz konusu. Bu kişilerin çoğunluğunu Türkiye’de gayrimenkul almak isteyen gurbetçiler ya da yakınları oluşturuyor. Çağrı merkezimize Türkiye genelinde ayda ortalama 300 kişi başvuruyor ve satın alma kaydıyla aradığı özellikleri bildiriyor. Bu temasların sonucuna baktığımızda geçtiğimiz yıla göre aylık yüzde 23’lük bir satın alma artışı görülüyor” şeklinde konuştu.

İstanbul ve İzmir İlk Sırada
Emlak yatırımlarını ağırlıklı olarak akrabalarının yaşadığı şehirlere yapan gurbetçilerin en çok tercih ettikleri illerin başında İstanbul ve İzmir geliyor. Fatih Elibol, “İstanbul ve İzmir son dönemde alımların arttığı illerin başında geliyor. Uzun süre yurt dışında kalan, emeklilik planı yapan ya da birikimlerini gayrimenkulde değerlendirmek isteyenlerin tercihleri arasında doğdukları şehirler de oluyor” dedi. Dövizde yaşanan artış gurbetçilerin tercihlerini de değiştirdi. Daha lüks konutlara yönelen gurbetçiler, üç ay önce 300 bin liralık bir konut almak isterken, aynı bütçe ile daha lüks bir konut aramaya yöneldi.

Yabancı Yatırımcılar Rotayı Türkiye’ye Çevirdi
Yabancı yatırımcılar da rotayı Türkiye’ye çevirdi. 5 kıtada ve 47 ülkede bulunan ofisleri sayesinde yabancı yatırımcıların Türkiye’deki faaliyetleri hakkında bilgi sahibi olan yatırımcılar, Avrupa, İngiltere, Arap Yarımadası ve Amerika’dan yatırımcıların şu dönemde Türkiye ile yakından ilgileniyorlar. Yabancılar en çok İstanbul ve Karadeniz Bölgesi’ne ilgi gösteriyor. Fatih Elibol konu ile ilgili olarak, “Yabancı fonların alımlarında geçtiğimiz yılın aynı aylarına göre yüzde 15’lik bir artış var. Amerikalı fonlar İstanbul ve İzmir yatırımları için ofislerimizle sürekli temas halindeler. Arapların Karadeniz Bölgesi’ne olan ilgisi ise artarak sürüyor. Trabzon ile başlayan bu alakanın, son haftalarda Ordu’ya kaydığını net olarak gözlemliyoruz. Gayrimenkul alımlarında Ordu, Arapların yeni gözdesi diyebiliriz. Tekil alımların yanı sıra binaları komple satın alarak otele çeviren ve bunu işletmeye veren Arap yatırımcılarda da son dönemde artış gözleniyor”. dedi.

birevim
Paylaş