18 July, 2024

Dünya’nın En Saçma Binası Nerede ve Ne Zaman Yapılmış?

Dünyanın en saçma binası nerede ve dünyanın en saçma binası ne zaman yapıldı soruları; dünyanın her yerindeki insanlar tarafından merak edilmektedir. Bu tip ilgi çekici konulara birçok Youtube kanalında yer verilmektedir. Ancak, Google’a dünyanın en saçma binası yazılıp aratıldığında ortaya çıkan sonuç, bilhassa Türk insanlarını şaşırtmaktadır. Arama sonuçlarına göre ilk çıkan bina, Kahramanmaraş’taki yarısı kullanılmayan sarı, kırmızı ve mavi renklere sahip olan binadır. Kahramanmaraş’ta bulunan bu binanın neden dünyanın en saçma binası olduğu ise herkes tarafından merak edilmektedir.

birevim faizsiz ev

Dünyanın En Saçma Binasının Türkiye’de Olması

Dünyanın en saçma binasının Türkiye’de olduğu anlaşılınca Kahramanmaraş’taki binanın tarihi ve özellikleri tartışılmaya başlandı. Bu binanın yarısı kullanılmamaktadır. Sarı, kırmızı ve mavi renklerden oluşan bu bina; bilhassa garip dış görünüşü yüzünden dünyanın en saçma binası yakıştırmasını almaya hak kazanmıştır. Kahramanmaraş’taki bu binanın maliyeti oldukça yüksektir. Bu sebepten dolayı, binanın yıkılması söz konusu olmamaktadır. Bu bağlamda, bu binanın Kahramanmaraş’ın tanınırlığını olumsuz anlamda etkilediğinden rahatlıkla bahsedilebilir.

Bu bina; Kahramanmaraş’ta iş merkezi olarak yapılmıştır. 19 katlı olarak bilinen bu binayı popüler yapan özelliği ise maalesef Google arama sonuçlarından ibarettir. Google’da yapılan dünyanın en saçma binası araması sonucunda yaklaşık 290 bin sonuç çıkmaktadır. 290 bin sonuç arasında ise ilk sırada ise Kahramanmaraş’taki bu bina gelmektedir. Bu bina; 1994 yılında hizmete girmiştir. Güncel adresi; Dulkadiroğlu ilçesi İsmetpaşa Mahallesi Trabzon Bulvarı üzerinde bir bina olarak bilinmektedir. Bu bina; yaklaşık 2 bin 110 metrekare alana kuruludur. Sarı, kırmızı ve mavi renklerinden dolayı bu binanın Kahramanmaraş’ın her yerinden görülmesi mümkün olmaktadır. Bina; yaklaşık 90 bölümden oluşmaktadır.

Faizsiz Ev Almak İçin Birevim’i Tercih Edebilirsiniz

İçerisinde Dulkadiroğlu ve Onikişubat Kaymakamlığı bulunmaktadır. Buna ek olarak, birkaç iş yeri daha vardır. Ancak, binanın yüzde altmışından fazlası kullanılmamaktadır. Bu noktada, bu binanın şehrin siluetini bozduğu iddia edilmektedir. Bu bina; 2011 yılında satılmak istenmiştir. O dönem, 28 milyon lira gibi bir rakamla satılması söz konusu olmuştur. Ancak, satılamayan bu bina, ilerleyen yıllarda İl Özel İdaresi’nin kapanmasıyla beraber Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi mülkiyetine devredilmiştir. Yıllardan bu yana yıkılması planlanan bu binanın yüksek masraflarından dolayı yıkılması devamlı olarak ertelenmektedir.

Dünyanın En Saçma Binasıyla Alakalı Tartışmalar

Kahramanmaraş halkı; binanın kendi şehirlerinde bulunmasından oldukça rahatsızdır. Binanın şehre yakışmadığını iddia etmektedirler. Ayrıca, şehrin siluetini bozduğunu düşünmektedirler. Birçok kişi, bu binanın yıkılmasını ve yerine büyük iş merkezi yapılmasını istemektedir. Binanın kullanışsız olması, taraflı tarafsız herkesi rahatsız etmektedir. Bilhassa binanın asıl gövdesinin altında kalan boş kısmın değerlendirilmeden kullanılıyor olması, insanları ciddi anlamda düşündürmektedir.

Binanın modern bir çizgisi olmamasından mütevellit dünyanın en saçma binası yakıştırmasını alması doğal gözükmektedir. Bu bina içerisinde yıllardan bu yana esnaflık yapan kişiler ise binada güvenlik görevlisi bulunmamasının sorun yarattığını iddia etmektedirler. Adres sormak isteyenlerin devamlı olarak binadaki esnafı rahatsız etmesi sorun çıkarmaktadır. Binanın neden yapıldığı ise hala sırrını korumaktadır. Binanın yapım aşamasında Kahramanmaraş’lı mühendislerin binanın kentin siluetini bozacağı iddiasıyla yapımına karşı çıktığı yıllardan bu yana bilinmektedir. Ancak, bu binanın projesi, geçmişte Ankaralı mimarlar tarafından yapılmıştır. Binanın yapımına karşı çıkanların günümüzde haklı konumda olması maalesef üzücü bir durumdur. Bu bina, çarpık kentleşme tanımına uyan bir örnektir. Kahramanmaraş gibi sahip olduğu değerlerle ülkeye büyük katkı sağlayan bu şehirde böyle bir binanın varlığı, uzun yıllardan bu yana huzur bozan bir durum olmaktadır.

 

birevim
Paylaş

10 Comments

  1. Muhammed Arslan Reply

    Aslında dışarıdan bakıldığında evet şehrin görüntüsüne yakışmayan bir yapım, belediyeye şikayette bulunsalar aslında bina kullanılmıyorsa yıkılır.

  2. Serap Bulut Reply

    Yıkılması için herhangi bir çalışma sağlanmıyor mu acaba? Görsel açıdan denildiği gibi pek uyuşmuyor şehir yapısıyla

  3. Uğur Polat Reply

    Bina biraz yapısal olarak lokasyonuna uygun gözükmüyor evet, ama yıkılacak kadarda büyük bir saçma yapı olduğunu düşünmüyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

three + 9 =