24 April, 2024

Emlak Vergisinden Muaf Olmanın Şartları

Evi ya da arazisi olanlar, bundan gelir sağlayanlar emlak vergisi ödemekle mükelleftir. Emlak vergisi evin, ofisin, arazinin büyüklüğüne ve özelliğine göre değişiklik göstermektedir. Bunun yanı sıra bazı şartlar yerine getirildiğinde ya da doğal olarak oluştuğunda kişinin emlak vergisi ödeme zorunluluğu ortadan kalkar. Peki, kimler emlak vergisi ödemekten muaf tutulur?

birevim faizsiz ev

Vergiden Muaf Olmak İçin

Öncelikle hiçbir geliri olmadığını belgeleyen vatandaşlardan bu vergi alınmaz. Bunun yanında düşük gelir sahibi olan, gelirini SGK’dan alan (dul ve yetim maaşı gibi) kişiler de emlak vergisi ödemezler. Şehit ve gazi yakınlarının da emlak vergisinden muafiyeti söz konusudur. Bütün bu belirtilen durumlara sahip kişilerin istenilen bilgi ve belgeleri gerekli kurum ve kuruluşlara vermesi zorunludur. Hatalı ya da sahte ve oynanmış belgelerle muafiyet başvurusu yapmanın ciddi maddi cezaları olabiliyor. Bu yüzden ana şartları yerine getirdiğinizden emin olarak başvuru yapmanızda fayda var.

Şartlar Uygun, Ne Yapmalıyım?

Peki emlak vergisi ödememek için hangi yan şartları yerine getirmek gerekiyor? Öncelikle gelirinizin olmadığını kanıtlayan belgeyi alarak meskenin yer aldığı ilçe sınırlarındaki belediyeye giderek mali işler müdürlüğüne dilekçe vermek gerekiyor. Başvuru böylelikle tamamlanmış olur. Onaylandığı takdirde kişi emlak vergisinden yeni bir yasa çıkmadığı sürece ya da ek bir gelir sahibi olmadığı sürece muaf tutulur. Şehit yakınları şehit yakını olduğunu kanıtlayan belgeyle ilgili kuruma gitmesi yeterlidir. Ancak şehit yakınları bir evlilik yaptığında bu muafiyetin ortadan kalması durumu söz konusudur.

Ödediğiniz Vergileri Geri Alabilirsiniz

Bazı durumlar var ki emlak vergisinden muafiyet bu durumlarda mümkün değildir. Örneğin emekli olduktan sonra maaş alırken bir iş yerinde maaşlı olarak çalışmaya başlayan kişi bu muafiyeti kaybeder. Keza emekli bir vatandaş sahibi olduğu tek konutu ofis olarak kiraya verir ise vergi muafiyeti yine söz konusu olmaz.

En önemli konulardan biri ise emlak muafiyeti taşıyan ancak bundan haberi olmayan vatandaşların para iadesi alabileceğidir. Eğer nasıl emlak vergisinden muaf olunur diye merak edip bilgi sahibi olduysanız hemen belediyeye giderek durumu anlatıp 5 yıllık ödediğiniz vergileri peşin olarak geri alabilmeniz mümkün.

birevim
Paylaş