18 April, 2024

Mülga Nedir? Mülga Kanun Nedir?

Mülga terimi daha önce duymuş olabilirsiniz. Hayatımızın birçok alanında hukuksal olarak karşımıza çıkmaktadır. Mülga hukuksal bir terim olarak bilinmektedir. Mülga sözcük anlamı olarak eskimiş, kapatılan anlamına gelmektedir. Hukuksal olarak kaldırılan anlamı taşımaktadır. Diğer bir anlamı ise eğer bir konu hakkın kanun var ise aynı şekilde o kanun yerine bir aynı anlamda kanun çıkmasına mülga kanun denilmektedir.

birevim faizsiz ev

Mülga kanunun birçok içeriği de vardır. Bu içerikler maddelere ve açıklamalara göre değişkenlik göstermektedir. Bu içeriklerden bazıları şöyle karşımıza çıkmaktadır. Zımni ilga ve Sarih ilga olarak bilinmektedir. Tıpkı Mülga kanun da olduğu gibi Arapça bir kelime olarak bilinmektedir. Hukukçuların kullandığı bu terimleri günlük hayatımız da bu tür işler ile uğraşan kişiler sıklıkla duymaktadır. Hukuksal anlamda bir işi olmayan vatandaşın bu terimlere günümüzde denk gelmesi zordur.

Mülga Sözcük Anlamı Nedir?

Mülga kelimesinin sözcük anlamı tam olarak eskimiş, yürürlükten kaldırılan, kapatılan, eski kanun anlamına gelmektedir. Hukuksal bir terim olduğundan birçok anlamı bulunmaktadır. Genellikle hukukçuların kullandığı terim eski kanun olarak bilinmektedir. Ayrıca bir başka anlamı da hükmünü kaybetmiş kanun olarak bilinmektedir. Mülga terimi hayatımıza Arapça olarak girmektedir. Mülga teriminin içerikleri de vardır. Bunlar zımnı ilga ve sarih ilga olarak karşımıza çıkmaktadır. Her iki terim de Arapça bir kökenli terim olarak bilinmektedir.

Mülga Kanunu İçeriği

Mülga sözcük anlamı olarak kaldırılırmış, eskimiş anlamına gelmektedir. Mülga kanun ise yürürlükten kalkmış kanun olarak karşımıza çıkmadır. Bir başka değişle 20 ile 25 yıl önce çıkmış bir kanun herhangi bir sebep ile ortadan kalkmış ise buna mülga kanun denmektedir veya yine çok eskiden hazırlanan bir kanunun içeriği değişmiş ise yine mülga kanun olarak bilinmektedir. Birçok kelime anlamı olan mülga kanun da sadece kanun tamamı değil maddesel değişiklerde de kullanılmaktadır. Eski bir kanunun bir maddesi kaldırma işlemi yapılmış ise buna da mülga madde ismi verilmektedir. Mülga kanun içeriklerinde de farklı terimler kullanılmaktadır.

Eğer bir kanun mülga kanun olmuş ise yani yürürlükten kalkmış ise ve neden kaldırıldığı ile ilgili detaylı bir açıklama kamuoyuna yapılmamış ise buna zımnı ilga ismi verilmektedir. Tıpkı mülga kanun da olduğu gibi Arapça bir kelime olarak karşımıza çıkmaktadır. Eğer bir kanun mülga kanun oldu ise yani kanun herhangi bir sebepten dolayı kaldırılmış ise ve neden kaldırıldığı ile ilgili kamuoyuna detaylı bir açıklama yapılmışsa nedeni de detaylı bir şekilde yazıyor ise buna sarih ilga denilmektedir. Yine bu kelime de tıpkı diğer kelimeler de olduğu gibi Arapça kelime olarak bilinmektedir. Eğer bir mülga kanun olmuş ise bunun hangi tarihler arasında kalktığı detaylı olarak yazması gerekir. Genellikle mülga kanunlar hangi sebepler kaldırıldığı yazmaktadır.

birevim
Paylaş

6 Comments

 1. Ceren Özdemir Reply

  Mülga Arapça kökenli bir kelime sanırım, eski kanunlar anlamı iyimiş peki ülkemizde bu terim halen kullanılıyor mu?

  1. Birevimolsa Reply

   Merhaba Ceren Hanım,
   Mülga kelimesi günümüzde özellikle kanun için kullanılmaktadır, yürürlükten kalkmış kanun anlamına gelir.

 2. Halil Aktaş Reply

  Adalet okuyan oda arkadaşım bir ara sınavda mülga kanunlarından sorumluydu o zaman öğrenmiştim 🙂

 3. Muhammed Kara Reply

  Bu tarz unutulmuş terimleri tekrar ele almanız çok güzel, dedemin söylemine göre mülga kanun tabiri çok uzun süredir kullanılmıyormuş halk arasında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

eight + twelve =