24 April, 2024

Ev Sahibi Olmak Mı, Kiracı Kalmak Mı?

Peki ‘Ev Sahibi Olmak Mı, Kiracı Kalmak Mı?’ kararını en sağlıklı şekilde vermek için hangi kriterler değerlendirilmelidir? İçinde bulunduğumuz dönemde gayrimenkul yatırımı yapmak, toplumun geniş bir kesimi tarafından en sağlam yatırım olarak kabul edilmektedir. Nitekim hem kendisinin hem de ailesinin geleceğini güvence altına almak isteyen kişiler, söz konusu gayrimenkul yatırımına başvurarak bu alanda kendilerince bir sigorta oluşturmuş olurlar. Çünkü insanın kendi evine sahip olması, kişiyi her zaman maddi ve manevi anlamda güvende hissettiren bir olgudur. Dolayısıyla içinde yaşadığımız dönemde hemen hemen herkesin başını sokacak kendi evinin olmasını istediği aşikardır. Bu sayede hem gününü garanti altına almış olan ev sahipleri hem de geleceğe dönük sağlam bir yatırım yapmış olmaktadır.

birevim faizsiz ev

Doğru hesap önemli!

 • Ev sahibi olmak, çok yüksek bütçe gerektirir. Bu sebeple tüm teknik ve matematiksel hesapların çok iyi yapılması bütçenin doğru planlanması önemlidir.
 • Mevcut şartlarda ülkemizde, bir konut yatırımının geri dönüşü ortalama 18 yıl olarak hesaplanıyor. Yani aylık ödediğiniz kira miktarını 214 ile çarptığınızda oturduğunuz evin satış bedeline ulaşıyorsunuz.
 • Örneğin, oturduğunuz evin kira bedelinin 1.250 TL olduğunu düşünelim. Bu şartlarda konutun piyasa değerini 267.500 TL (214*1.250 TL) olarak hesaplayabiliriz.
 • Yani, 18 yıl süresince her ay düzenli olarak maaşınızın büyük bölümünü başka birinin evinde oturabilmek için ödemiş ve neticede herhangi bir şeye sahip olamamışsınızdır.

Kiracıya her yer de ev var ama…

 • Kiracıyken dilediğiniz zaman evinizi değiştirebilir, bulunduğunuz semtten memnun olmadığınızda ya da farklı niteliklerde bir ev istediğinizde kolaylıkla evinizi değiştirebilirsiniz. Ancak bu, işi ya da farklı nedenlerle sık sık yaşadığı yeri değiştirmesi gereken aileler için önemli bir konu.
 • Eğer sık sık yaşadığınız semti ya da şehri değiştirme planınız yoksa, böyle bir esnekliğe de ihtiyacınız yok demektir. Hatta sürekli taşınmak hem yorucu hem de masraflı bir süreçtir.

Kendi evinizin sahibi olduğunuzda…

 • Tamamen beğenileriniz doğrultusunda evinizde değişiklik yapabilirsiniz. Hem tadilat hem dekorasyon yaparken kimseye danışmak zorunda kalmaz, zevkinize göre hareket edebilirsiniz.
 • Eğer ev sahibi olmaya karar verdiyseniz ve peşin paranız yoksa işte size güze bir öneri!
 • Ev sahibi olmak isteyip konut kredisi faizlerinden yakınıyorsanız ve keşke peşinatsız taksitle ev sahibi olabilsem diye iç geçiriyorsanız henüz tasarrufa dayalı faizsiz sistemlerle tanışmamışsınız demektir.
 • Yıllar boyu başkasının evinde oturmak için ödeme yapmış aileleri küçük taksitlerle ev sahibi yapacak bu yöntemler sayesinde; peşinatsız taksitle ev sahibi olabilirsiniz.
 • Üstelik bütçenize göre ödemelerinizi tamamen kendiniz belirleyerek; faizsiz ev sahibi olabilirsiniz.
 • Böylece her ay kira ödemesi için ayırdığınız bütçenizle, kendi evinizde oturmanın keyfini yaşayabilirsiniz.

Hemen hemen herkesin isteği durumunda olan gayrimenkul sahibi olmak fikri, genellikle ekonomik sebeplerden dolayı sadece bir hayal olarak kalmaktadır. Çünkü evlerin veya diğer konutların yüksek maliyetleri olması, özellikle ev sahibi olmak isteyen ailelerin bu hayallerini sürekli ertelemelerine neden olmaktadır. Bu noktada birçok kişinin de söz konusu yüksek maliyetleri ödemektense kirada oturmayı tercih ettiği görülmektedir. Ancak bu duruma istinaden ailelerin kendi içlerinde çelişki yaşadıkları da görülmektedir. Zira yıllarca borç ödeme yükünün altına girmek istemeyen aile sakinleri, kirada oturmayı tercih ederek günlük ihtiyaçlarını karşılamanın telaşesi içinde olurlar. Fakat her ne kadar bu şekilde bir düşünce ve yaygın bir kanı oluşsa da kendi evlerine sahip olarak geleceklerini güvence altına almak hemen hemen herkesin nihai amaçları arasında kabul edilmektedir.

Hangisi Daha Avantajlı?

Bu noktada kirada oturmak ile ev sahibi olmak arasında çelişkiye düşen kişilerin göz önünde bulundurması gereken birtakım unsurlar bulunmaktadır. Öncelikle bu tür kişilerin iyi birer hesaplayıcı olmaları gerekmektedir. Zira ev sahibi olmak, hayatta yapabileceğimiz en maliyetli işlerden biridir. Çünkü oldukça yüksek meblağlara dayanan ev fiyatları, pek çok yatırımcıyı bu konuda derin düşüncelere sevk etmektedir. Dolayısıyla ev sahibi olmayı düşünürken iyi bir matematik hesabının yapılması gerekmektedir. Bununla birlikte sahip olunan nakit para miktarı veya diğer bütçe değerlendirilmeleri de mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

Araştırma verilerine göre içinde bulunduğumuz dönemde bir konuta yapılan yatırımın geri dönüş süresinin yaklaşık olarak 18 yıl olduğu ortaya çıkmıştır. Dolayısıyla aylık ödediğiniz kira bedelini 214 sayısıyla çarptığınız takdirde oturduğunuz evin satış bedeline ulaşmış olmaktasınız.

Bu noktada 18 yıl boyunca her ay düzenli olarak gelirinizin önemli bir kısmını başkasının evinde yaşayabilmek için ayırmış olduğunuz halde, sürecin sonunda hiçbir şeyin sahibi olamamış durumdasınız.

Kirada oturmak her ne kadar muhiti veya yaşanılan binayı kolaylıkla değiştirebileceğiniz bir seçenek sunmuş olsa da bu evlerin hiçbirinde aidiyet duygusunu tadamamış olursunuz. Bundan dolayı oturulan bu evlerin hiçbirinde kendi zevkinize göre değişiklik yapabilme şansına da sahip olamazsınız. Bununla birlikte sürekli taşınmak oldukça yorucu ve ciddi maliyetler doğuran bir süreçtir. Dolayısıyla böyle bir esnekliğe yani sürekli taşınmak hevesine sahip değilseniz ve oturduğunuz evde uzun süreli kalmak istiyorsanız kirada oturmak yerine ev sahibi olmayı tercih etmeniz sizin için en doğrusu olacaktır. Çünkü kendi evinizin sahibi olduğunuzda istediğiniz her türlü değişikliği kendi zevkinize göre yapabilirsiniz.

Bu noktada her ay kira ödemeye ayırdığınız bütçe ile Birevim’in Tasarrufa Dayalı Faizsiz Yöntemleri’nden yararlanarak ev sahibi olabilirsiniz. Başkasının evine kira ödemek yerine kendi evinize kira ödeyerek konut sahibi olmak için Birevim’in sunduğu fırsatları yakından takip etmenizi öneririz.

birevim
Paylaş