18 May, 2024

Gayrimenkul Satışında Emlakçı Zorunluluğu

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan ve görüşe açılan Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik Taslağı yayınlandı. Yayınlanan taslakla ilgili gayrimenkul danışmalık şirketi Realty Co. Dünya Başkanı Fatih Elibol açıklama yaptı.

birevim faizsiz ev

Gayrimenkul danışmanlık şirketi Realty Co. Dünya Başkanı Fatih Elibol, “Bundan sonra devlet tarafından verilen gayrimenkul sertifikasına sahip emlakçı olmadan kimse gayrimenkulünü satamayacak” ifadesini kullandı. Elibol, “Bugün Türkiye’de dünyanın en iyi gayrimenkul yasası yapılmaya çalışılıyor. Dünyadaki tüm örnekler inceleniyor, bunlar ele alınıyor ve Türkiye için en iyisi oluşturulmaya çalışılıyor” şeklinde konuştu.

Kimse Kafasına Göre İş Yapamayacak
Fatih Elibol, gayrimenkul yasası ile ilgili, emlakçıların belirli bir sertifikaya sahip olacağını ve sorumluluklarının bulunacağını söyledi. Elibol, “Bu sertifika devlet tarafından verileceği için kişi emlakçı sorumluluk taşıyacak. Kimse kafasına göre bu işi yapamayacak. Değerlenmemiş hiçbir gayrimenkul satılmamalı ve bunun üzerinde çalışılıyor. Böylece gayrimenkulün gerçek değeri ortaya çıkacak ve her şey yasal olacak. Dolandırıcılığın önüne geçilecek, tüketicilerin mağduriyeti ortadan kalkacak, devletin vergi kaybı önlenecek. Biz hep emlakçıları konuşuyoruz ama konut sahipleri de yanlış yapabiliyor. Bundan sonra devlet tarafından verilen gayrimenkul sertifikasına sahip emlakçı olmadan kimse gayrimenkulünü satamayacak” dedi.

Yabancılar Türkiye’ye Güveniyor
TL’nin döviz karşısında değer kaybetmesinin yabancı yatırımcıyı Türkiye’ye çektiğini ifade eden Elibol, “Yabancı Türkiye’ye güveniyor. Her yıl büyüyen bir ülkeyiz, sıkıntıları çok hızlı atlatıyoruz. Yabancıya satış bundan sonraki yıllarda da her sene yüzde 10-15 civarında artarak devam edecektir” dedi.

birevim
Paylaş