18 July, 2024

Hasanoğlu İnşaat, TÜİK Konut Satış Oranlarından Umutlu!

Hasanoğlu İnşaat, TÜİK Konut Satış Oranlarından Umutlu. Ülke genelinde konut satışları, 2018 Ocak ayında, önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 1,7 oranında artışla 97 bin 19 şeklinde gerçekleşti.  Hasanoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Haluk Hasanoğlu ise, “yabancıya konut satışı cari açığı kapatacak önemli bir unsur” dedi.

birevim faizsiz ev

Konut satış oranlarında, İstanbul 16 bin 336 konut satışı ve yüzde 16,8 ile en yüksek satış payına sahip oldu.  Hasanoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Haluk Hasanoğlu: “Bu yılın ilk ayında, ortaya çıkan sonuçlar gayrimenkul sektörünün önümüzdeki dönemlerde de, konut satışları açısından oldukça hareketli bir dönem yaşayacağını gösteriyor.  Ülke ekonomisinin büyümesine ve istihdamına olumlu katkıda bulunan gayrimenkul sektörü, yatırımcının en güvenilir yatırım aracı olmayı olmaya devam ediyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Konut Sektörü Gelecek Aylarda Yükselecek!

Öte yandan, Haluk Hasanoğlu Ocak ayı verilerine yönelik açıklamasında yabancı yatırımcılar konusuna da değindi. Yabancıya konut satışı cari açığı kapatacak önemli bir unsur olduğuna işaret eden Hasanoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Haluk Hasanoğlu: “Yatırımcılara tavsiyem, özellikle Kanal İstanbul güzergahında bulunan konut projelerini tercih etmeleridir. Zira uzun vadede bu güzergah üzerinde bulunan projelerdeki daire fiyatları tavan yapacaktır. Yabancılara konut satışlarında diğer aylarda olduğu gibi yine bir yükselme mevcut.  Yabancılara yapılan konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 25,7 artması ülkemizin yabancılar nezdinde tercih edildiğinin kanıtıdır.” Dedi.

Suudi Arabistan ve Kuveytli Yatırımcılardan Yoğun İlgi!

Haluk Hasanoğlu, sektörel değerlendirmesine devamla  “Türkiye’de yabancıya konut satışının ekonomiye doğrudan fayda sağlıyor. Cari açığı kapatacak önemli bir unsur olduğunu unutmamak gerekiyor. Özellikle Kanal İstanbul güzergahı açıklandıktan sonra Ispartakule lokasyonuna yabancı yatırımcılar yoğun olarak ilgi göstermeye başladı.”dedi.  Haluk Hasanoğlu, “10 dakikalık yürüyüş mesafesinde olan  Banu Evleri Ispartakule 2 projemiz,  Suudi Arabistan ve Kuveytli yatırımcıların yoğun ilgisini çekmeye başladı.” Diye konuştu.

birevim
Paylaş