16 June, 2024

Hükümet Emlak Değerlemeye Takip Sistemi Getiriyor

Fahiş emlak fiyatlarının önüne geçmek isteyen hükümet, harekete geçti. Özellikle, turistik bölgelerde yüzde 500’lere kadar varan değerleme oranlarına karşı vatandaşı koruma adına değerleme takip sistemini kuruyor.

birevim faizsiz ev

2018 yılında yapılacak değerler artışında yüzde 50 sınırını aşan belediyelere fırsat verilmeyecek. Konu ile ilgili Maliye Bakanı Naci Ağbal açıklamalarda bulundu. Özellikle turistik bölgelerde daha fazla yaşanan, ekonomik gerekçelerle örtüşmeyecek düzeyde vergi değerleri belirlendiğini söyleyen Ağbal, “Vatandaşımızı mağdur eden bu uygulamalara izin verilmeyecek. Her ne şekilde olursa olsun bir yerin metrekare değeri 2018 için bu yıl belirlenen değerin yüzde 50 daha fazlası olamaz” şeklinde konuştu.
Yeni düzenleme ile, belediyelere emlak vergisinde düşük bedel belirleme imkanı sağlandı. Gelen şikayetler değerlendirilecek. En çok şikayetin geldiği ilçeler arasında emlak vergisinde çok büyük fark olup olmadığına bakılacak.

Bin 397 belediye yeni düzenlemeyi dikkate alarak gelecek yıla ilişkin beyan dönemi çalışmalarına devam ediyor. Eğer belediyelerde değerlerin yüzde 50’yi aştığı belirlenirse, arsa ve arazi birim değerleri yüzde 50 arttırılmış kabul edilecek. Yüzde 50 ile oluşan sınır, emlak vergisi değerini esas alan diğer vergi ve harçlar için geçerli sayılacak.

birevim
Paylaş