16 June, 2024

Konut Satış İzni Suriye Vatandaşlarına da Verilebilir

Yabancılara 2017 yılı ilk 7 ayında yapılan konut satış sayısı 11.434 olduğu açıklandı. Irak vatandaşları 3.876 ile ilk sırada yer alırken, bunu 3.580 ile Suudi Arabistan, 1.880 ile Rusya izlerken sırayı Afganistan, İngiltere, Azerbaycan, ve İran takip etti.

birevim faizsiz ev

Türkiye’nin en çok satış yapılan illeri arasında İstanbul 8.020 satış ile ilk sırada yer alırken, sıralamadaki diğer şehirlerimiz ise, 4954 Antalya, 1608’le Bursa, 1090 ile Trabzon, 1024 ile Yalova, 920 ile Ankara, 810 ile Sakarya, 782 ile Aydın, 652 ile Muğla ve 618 ile Mersin izliyor.

Yabancılara satışta bazı kısıtlamalarımız var. Aslında her isteyen istediği yerden ve istediği m2’de yer alamıyor. Öncelikle, askeri yasak bölgelerde yabancıların taşınmaz edinimi mümkün değil. Ayrıca yabancı uyruklu bir gerçek kişi, en fazla 300 dönüm taşınmaz satın alabiliyor. Ayrıca yabancı uyruklu gerçek kişilerin edindikleri taşınmazlar özel mülkiyete konu ilçe yüz ölçümünün yüzde onunu geçemiyor şeklinde konuşan Altın Emlak’ın Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, Yabancı uyruklu gerçek kişiler, satın aldıkları arsa ve tarla türü taşınmazla iki yıl içinde bir proje geliştirmeli ve ilgili Bakanlığın onayına sunmak zorundadır. Yoksa devlet tarafından geri alınabilir” dedi.

Bakanlar Kurulu Kararı ile şu anda Suriye, Ermenistan, Kuzey Kore ve Küba gibi ülkelere konut satışı yapılamıyor. Ayrıca kamu yararı ve ülke güvenliği açısından Hatay, Kilis, Mardin illerinde ve Gökçeada ve Bozcaada’da yabancıların taşınmaz edinimi yasak. Ülkemize ayrıca da sınır ülkelerin vatandaşları, kendi ülkelerine sınır illerimizden taşınmaz edinemezler. Buna göre; Bulgaristan Edirne ve Kırklareli illerimizde;Rusya; Karadeniz’e komşu illerimizden, Irak; Şırnak ve Hakkari illerimizde;İran; Hakkari, Van, Ağrı, Iğdır illerimizde;Azerbaycan; Iğdır ilimizde;Gürcistan; Ardahan ve Artvin illerimizde taşınmaz edinemezler. Yunanistan da özel durumu gereğince tüm sınır ve sahil illerimizde taşınmaz mal edinimlerine izin verilmiyor.

Suriye vatandaşlarına sınır olmayan şehirlerde konut satışının açılması gerektiğini dile getiren Özelmacıklı “2016 yılında sadece İstanbul’da mesken ve ticaret yerlerinde Suriye vatandaşlarının 12.536 aboneliği bulunuyor. Bu durumda konut alım gücü olanlar ya Türk vatandaşlarından güvendikleri kişiler adına yada şirket kurarak tüzel kişi adlarına alıyorlar. Konut alımlarına izin verilmesi piyasanın şeffaflaşmasına, hatta kira fiyatlarının aşağı yönde seyrine fırsat verecektir. İç talebe olumlu etki yapacaktır.” dedi.

“Karşılıklılık (mütekabiliyet) şartının kaldırılması ile satışlarımızdaki yabancı payı artmaya devam ediyor. Yabancı taleplerine yetişebilmek amacıyla hem temsilcilerimize dil eğitimi vermeye, hem de ofislerimizde İngilizce ve Arapça bilen personeller istihdam etmeye başladık. Yabancılara olan satışlarda, Suudi Arabistan temsilciliğimizin yanı sıra, Aydın, Yalova, Trabzon, Bursa, Fethiye, Mersin ve Antalya bölgelerinde yoğun talep alıyoruz. Sezonluk kiralamalarda da eşyalı kiralık villa, özel konutlarda talebe yetişemiyoruz” dedi.

birevim
Paylaş